76 lat temu zginęli maszerując do Warszawy

– To była jedna z pierwszych tragedii II Wojny Światowej – mówił Edmund Kuklewski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Jabłonna. Na cmentarzu parafialnym w Jabłonnie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy, którzy 76 lat temu zginęli w walce zbrojnej z Niemcami na terenie naszej gminy.

W czwartek, 10 września o godz. 12.00 przy jabłonowskim pomniku pojawili się m.in. kombatanci, uczniowie, strażacy, żołnierze, samorządowcy i mieszkańcy. Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych.

– Te wydarzenia zawierają wszystkie miejsca naszej historii, naznaczone krwią braci i sióstr, którzy przekonali się czym są takie wartości jak obrona ojczyzny, człowieka i jego godności – mówił ks. Jerzy Sieńkowski, proboszcz jabłonowskiej parafii, który następnie odmówił modlitwę za dusze zmarłych.

Nie zabrakło również Apelu Poległych. E. Kuklewski przybliżył obecnym historię wydarzeń z 10 września 1939 roku, kiedy na skraju Lasu Bagno zginęło 39 żołnierzy Wojska Polskiego, maszerujących z Twierdzy Modlin na odsiecz walczącej Warszawie. Wśród nich byli żołnierze 21. Pułku Piechoty im. „Dzieci Warszawy” i żołnierze z nieznanych jednostek wojskowych. Głos zabrał także wójt Jarosław Chodorski, który odczytał przemówienie z kartki.

Na koniec uroczystości delegacje m.in. kombatantów i radnych złożyły wieńce przed pomnikiem.

Jabłonna Dla Mieszkańców