Zastępca wójta i sekretarz nie pracują w święta i weekendy?

Wicewójt Marcin Michalski i sekretarz Joanna Gwadera aż do 11 listopada nie brali udziału w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez Urząd Gminy. Mieszkańcy pytają nas, czy ci wysoko postawieni urzędnicy pamiętają o swoich obowiązkach jedynie w godzinach pracy magistratu?

Już w sierpniu jeden z czytelników zwrócił uwagę, że zastępca wójta i sekretarz bardzo rzadko pojawiają się na spotkaniach publicznych z mieszkańcami. Nie było ich na obchodach 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, próżno było szukać na sołeckich piknikach. Także na zebraniach wiejskich byli obecni bardzo rzadko, żeby nie powiedzieć wprost – prawie w ogóle.

Postanowiliśmy zatem poprosić Urząd Gminy o przygotowanie listy spotkań publicznych, w tym m.in. zebrań z mieszkańcami, pikników bądź uroczystości patriotycznych, w których uczestniczyli M. Michalski i J. Gwadera od momentu objęcia swoich stanowisk. Zaznaczyliśmy jednak, że interesują nas jedynie spotkania, które odbywały się poza godzinami pracy urzędu, czyli popołudniami lub w weekendy. W ten sposób chcieliśmy zweryfikować, czy wspomniani urzędnicy – którzy nie są mieszkańcami naszej gminy – traktują jabłonowski urząd inaczej niż na zasadzie „przepracuj 8 godzin i jedź do domu”.

– W związku z przesłaniem pytań z dnia 8 sierpnia 2015 r. dotyczących uroczystości patriotycznych w dniu 1 sierpnia oraz spotkań publicznych w których brali udział Zastępca Wójta Gminy Jabłonna i Sekretarz Gminy proszę o wykazanie szczególnej istotności dla interesu publicznego w zakresie pozyskania żądanych informacji – odpowiedział 21 sierpnia Michał Smoliński z Urzędu Gminy.

O przygotowanie listy prosiliśmy jeszcze kilkakrotnie.

– Pani Sekretarz i Zastępca Wójta brali wielokrotnie udział w spotkaniach odbywających się po godzinach pracy urzędu. Bardzo proszę o zapoznanie się chociażby z godzinami w których odbywają się komisje lub sesje Rady Gminy – odpowiedział 2 października Urząd Gminy.

19 października nasz dziennikarz, który domagał się bardziej szczegółowych danych, otrzymał odpowiedź w podobnym tonie.

– Na to pytanie odpowiadałem już Panu w mailu z dnia: 2 X 2015 r., – zarówno Zastępca Wójta jak i Sekretarz Gminy brali udział wielokrotnie w spotkaniach, które odbywały się poza godzinami urzędowania.

W końcu 2 listopada na odpowiedź – dotyczącą nadliczbowego wymiaru pracy jego podwładnych – zdecydował się wójt. Jarosław Chodorski wezwał nas do wykazania szczególnego interesu publicznego i jednocześnie stwierdził, że informacje, o które prosimy, nie są… informacjami publicznymi.

W międzyczasie wicewójt i sekretarz nie pojawili się 10 września na gminnych obchodach związanych z 76. rocznicą śmierci żołnierzy Wojska Polskiego. Także wczoraj, 11 listopada wójt Chodorski musiał prosić radnych – i w Chotomowie, i w Jabłonnie – by razem z nim, w zastępstwie urzędników, składali kwiaty przed pomnikami. M.Michalski pojawił się jedynie na okolicznościowym koncercie  w kościele w Jabłonnie.

W innych gminach osoby pełniące funkcje wicewójtów i sekretarzy często reprezentują swoje gminy w czasie uroczystości i spotkań oficjalnych z mieszkańcami. Jak jest w Jabłonnie? Skoro urząd już od sierpnia unika przekazania nam listy, może po prostu nie ma czym jej wypełnić?

Jabłonna Dla Mieszkańców