Zabrano dzieciom plac zabaw. Nowy będzie na gwiazdkę?

Niemiła niespodzianka spotkała najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłonnie. Mimo że we wtorek rozpoczął się nowy rok szkolny, dzieci nie mają gdzie się bawić. Urząd Gminy zdemontował plac zabaw, a nowy zostanie wybudowany dopiero za kilka tygodni.

– Plac zabaw jest nadal pusty. Zabrano urządzenia, które służyły dzieciom, a 1 września przyjdzie ponad 400 maluchów i nie będzie placu zabaw. Jak teraz patrzę na ten pusty teren, to myślę, że dzieci będą czuły się na nim jak więźniowie na wybiegu – powiedziała na sierpniowej sesji Rady Gminy Teresa Gałecka.

Jak okazało się, Urząd Gminy ogłosił przetarg na budowę placu zabaw przy jabłonowskiej szkole dopiero 25 sierpnia, czyli kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Firmy swoje oferty mogą składać do 9 września. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 55 dni na przeprowadzenie robót.

– Dzieciaki dostaną plac zabaw na gwiazdkę, mimo że pani dyrektor złożyła dokumenty do urzędu na początku czerwca – zauważyła radna Gałecka.

W trakcie sesji radni sugerowali, że tak późne ogłoszenie przetargu, nastąpiło z winy jednego z urzędników. Prace nad przygotowaniem przetargu ruszyły – według nich – dopiero po przekazaniu dokumentów z biura zajmującego się pozyskiwaniem funduszy i zamówień publicznych do Wydziału Oświaty, Sportu i Spraw Społecznych. Radni pytali, dlaczego przez dwa miesiące przetrzymywano dokumenty.

– Co ta pani robiła do momentu, aż przekazała je w sierpniu? – pytał radny Arkadiusz Syguła.

– Każdy dzień wykorzystaliśmy na to, by ogłosić przetarg i przygotować się. Sprawy z dokumentacją na plac zabaw i pozwoleniem na budowę trwają dłużej – bronił się wójt Jarosław Chodorski, atakując jednocześnie, że dopiero pod koniec lipca szkoła złożyła całościowy dokument.

– Pozwolenie na budowę trzeba było złożyć w czerwcu, kiedy już wiedzieliśmy, że będziemy robić plac zabaw. Jestem zrozpaczony tym, że tak późno ogłoszono przetarg – tłumaczył wójtowi radny Syguła.

Dzieci ze szkoły podstawowej skorzystają z nowego placu zabaw dopiero późną jesienią. Miejmy nadzieję, że pierwszy śnieg nie spadnie zbyt szybko, ponieważ inaczej maluchy na urządzenia zabawowe jedynie popatrzą zza okien. Może jedynie dziwić, że urząd zarządzany przez wójta Chodorskiego nie był w stanie w odpowiedni sposób przypilnować tej inwestycji.

Urzędnikom lepiej poszło z budową placu zabaw przy Przedszkolu Gminnym w Jabłonnie. Jeszcze w wakacje przeniesiono tam urządzenia ze zdemontowanego placu zabaw w szkole podstawowej i dodatkowo zamontowano trzy nowe zabawki. Wykonanie projektu i I etap budowy kosztował 76.843 zł.

Jabłonna Dla Mieszkańców