Zabił i oskórował psa. W przeszłości zabijał zwierzęta i ludzi

W pobliskiej gm. Nieporęt 53-letni mężczyzna zawiesił na bramie skórę oraz wnętrzności uśmierconej przez niego suczki. Wszystko wskazuje na to, że Zbigniew P. również zjadł fragmenty ciała zwierzęcia. Podejrzany ma „bogatą” kartotekę – w 2001 roku zabił swojego ojca i babkę.

W piątek, 26 lipca legionowska prokuratura skieruje do sądu wniosek o zastosowanie wobec Zbigniewa P. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. 53-letni mieszkaniec Białobrzegów, gm. Nieporęt w ostatni wtorek zawiesił na bramie wjazdowej swojej posesji skórę oraz wnętrzności uśmierconej przez siebie suczki o imieniu Perełka. Przybyli na miejsce funkcjonariusze Komisariatu Policji w Nieporęcie zastali właściciela zwierzęcia. Na jego ciele i ubraniu znajdowały się liczne ślady krwi. W trakcie oględzin, w których uczestniczył powiatowy lekarz weterynarii, ujawniono szczątki zwierzęcia również w pomieszczeniach kuchennych. Zabezpieczone ślady oraz dowody wskazywały, że Zbigniew P. zjadł fragmenty ciała zwierzęcia, a jego oskórowanie mogło nastąpić, gdy pies przejawiał funkcje życiowe.

Wczoraj Zbigniew P. usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Legionowie zarzut zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem oraz znęcania się nad suczką od kwietnia 2019 r. poprzez zaniechanie jakiejkolwiek opieki, w tym karmienia oraz uniemożliwiania dostępu do jakichkolwiek pomieszczeń mieszkalnych lub gospodarczych.

Zbigniew P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zbigniew P. jest osoba znaną organom ścigania. W 2001 roku dopuścił się zabójstwa swojego ojca oraz babki. W toku postepowania karnego został uznany za niepoczytalnego i umieszczony w zakładzie psychiatrycznym, jednak w 2005 r. sąd uchylił powyższy środek zabezpieczający.

W 2008r. Prokuratura Rejonowa w Legionowie skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia, którym zarzucono mu zabicie psa poprzez uderzenie siekierą w głowę w warunkach znacznie ograniczonej poczytalności.

Aktualnie przed sądem prowadzone jest inne postępowanie przeciwko Zbigniewowi P., któremu prokurator zarzucił popełnienie przestępstw znieważania i bezprawnego wywierania wpływu na funkcjonariuszy publicznych (kuratorów sądowych oraz urzędników), kierowania gróźb karalnych oraz zniszczenia mienia. W trakcie procesu sąd uchylił stosowany wobec Zbigniewa P. tymczasowy areszt.

W ramach powyższych postepowań wydawano opinię świadczące o poważnych zaburzeniach psychicznych podejrzanego oraz świadczące, iż wyżej wymieniony stanowi zagrożenie dla otoczenia.

Źródło: Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie / rzecznik prasowy Marcin Saduś, fot. pixabay