Uwaga na oszustów!

W ostatnim czasie w Legionowie doszło do przestępstw, gdzie sprawcy wykorzystując nieuwagę domowników dokonali kradzieży pieniędzy i biżuterii. Pod pretekstem sprawdzenia awarii wody okradzione zostały starsze osoby. Oszuści podają się za przedstawicieli różnych instytucji. Aby wzbudzić zaufanie, przestępcy stosują wiele podstępów. Jedni już od progu obiecują tańsze leki czy większą emeryturę, drudzy starają się wzbudzić litość, prosząc o szklankę wody. Do drzwi mogą tez zapukać fałszywi kominiarze, pracownicy administracji czy telekomunikacji. Nie daj się oszukać i okraść!

Oszuści podają się np. za pracownika spółdzielni mieszkaniowej, hydraulika, gazownika. Do drzwi mogą też zapukać fałszywi  pracownicy ZUS, przedstawiciele administracji czy telekomunikacji itp.

Policja uczula także na fałszywych kominiarzy. Zawsze, gdy wizyta kominiarza wzbudza naszą podejrzliwość warto skontaktować się z firmą, która obsługuje dany rejon, aby upewnić się, że mamy do czynienia z prawdziwym kominiarzem.

PAMIĘTAJ!

Aby nie dać się oszukać i okraść przestępcom, musimy być czujni i pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa:
– Nie  otwieraj drzwi osobom, których nie znasz!
– Nie wpuszczaj do domu obcych, nie masz takiego obowiązku! Każda wizyta przedstawiciela spółdzielni, gazowni czy elektrowni jest wcześniej zapowiadana. Podczas takiej kontroli zadbaj, aby wraz z Tobą w domu był ktoś zaufany, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadzwoń do tej instytucji, upewnij się, czy taka osoba tam pracuje i jest upoważniona do kontroli.
– Nie rozmieniaj pieniędzy nieznajomym! Im chodzi głównie o rozpoznanie, gdzie przechowujesz oszczędności. Kiedy tylko na chwilę zostawisz oszusta samego idąc do drugiego pomieszczenia on może ukraść Twoje pieniądze, biżuterię, torebkę pozostawioną w przedpokoju.

W RAZIE PODEJRZANYCH OSÓB DZWOŃ NATYCHMIAST NA POLICJĘ TEL. 997 LUB 112!!!

Zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić seniorów przed utratą oszczędności życia niejednokrotnie zbieranych latami. Przekaż te informacje sąsiadom, znajomym, osobom starszym, często samotnym.

KPP w Legionowie