Ubliżał, bił i dusił. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie

50-letni obywatel Ukrainy przez kilka miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną i groził jej pozbawieniem życia. Mężczyzna za kratkami spędzi najbliższe trzy miesiące. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do legionowskiej komendy zgłosiła się kobieta, która powiadomiła policjantów, że jej mąż od kilku miesięcy znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Mężczyzna wszczynał awantury domowe, w trakcie których wyzywał żonę słowami wulgarnymi i obelżywymi, dusił i bił kobietę. Kiedy pokrzywdzona wyprowadziła się z domu, mąż nękał ją telefonami oraz przyjeżdżał pod jej nowy adres zamieszkania, nadal grożąc pozbawieniem życia.

W wyniku podjętych przez mundurowych działań  50-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy potwierdził zeznania pokrzywdzonej. Dochodzeniowcy przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania się nad osobą najbliższą. Prokurator poparł wniosek policjantów o zastosowanie środka izolacyjnego i zgodnie z decyzją sądu mężczyzna najbliższe trzy  miesiące spędzi w areszcie.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne – to tajemnica wielu polskich rodzin. „To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać.”, „To sprawa rodzinna.” – w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Policjanci apelują!

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Źródło: KPP Legionowo, fot. pixabay