Słowiańska Pregradka

W dniach 25-28 czerwca 2018 r. w Warnie, morskiej stolicy Bułgarii odbywał się XII Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej „Słowiańska Pregradka”, czyli „Słowiański Uścisk”. Naszą gminę reprezentowała Anna Czachorowska – dyrektor biblioteki w Jabłonnie.

Festiwal zorganizowała Międzynarodowa Akademia Literatury i Sztuki Słowiańskiej. Jest to międzynarodowa organizacja łącząca poetów, pisarzy, muzyków, malarzy i innych artystów. Słowiańskość traktuje nie tylko jako wspólnotę terytorialną, historyczną czy językową, ale przede wszystkim – duchową. Tak jak uduchowiona jest jej szefowa i założycielka Ełka Niagołowa, zwana białą damą tamtejszej poezji.

Rozpoczęcie odbyło się na krużganku Muzeum Archeologicznego, jednego z najlepszych muzeów w Bułgarii. Ełka Niagołowa przedstawiła wszystkich uczestników festiwalu z 21 krajów. Wśród nich byli reprezentanci Polski: Anna Czachorowska (dyr. Biblioteki w Jabłonnie) i Błażej Szuman, poeta mieszkający na stałe w Londynie.

Kolejny dzień to spotkanie w Ambasadzie Rosyjskiej w Warnie, gdzie autorzy czytali swoje wiersze a następnie w Muzeum Archeologicznym, w pięknej sali ze starożytnymi dziełami sztuki oraz ikonami z XIV wieku. Trzeci, ostatni dzień Festiwalu odbył się w Kamcziji, w centrum Naukowym im. Jurija Gagrina. Po zwiedzeniu Centrum i pokazie w Planetarium, w sali widowiskowej odbyła się prezentacja wydanej na tę okoliczność Antologii „Rzeka i trzecie wybrzeże”( antologia zawiera wiersze 143 poetów z 21 krajów). Autorzy czytali swoje, zamieszczone w niej wiersze, dotyczące morza i rzek. Cudowny śpiew Olgi Vasilenko –Koevy niezwykle wzbogacił prezentację poetycką. Uroczysta kolacja w Centrum oraz olbrzymie ognisko u ujścia Dunaju do Morza Czarnego zakończyły ten niezwykły Festiwal.

Źródło: Biblioteka Publiczna w Jabłonnie