Skierdy zwyciężyły!

Za rok Festiwal Aktywności Sołectw odbędzie się w naszej gminie! To wszystko, dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców i przyjaciół Sołectwa Skierdy, którzy swoim zapałem i ciężką pracą wywalczyli zwycięstwo w tegorocznym festiwalu.

W wydarzeniu, które odbyło się w sobotę, 3 września w Dąbrówce wzięło udział 7 sołectw z gmin należących do Lokalnej Grupy Działania Zalewu Zegrzyńskiego. Każde z nich, przygotowało stoisko oraz występy artystyczne. Kapituła konkursu oceniała sposób zaprezentowania współczesnej działalności i legendy o powstaniu sołectwa, zanikającego zawodu, osiągnięć oraz dorobku artystycznego.

Jak wielokrotnie podkreślano, w tym roku rywalizacja była szczególnie zacięta – wszyscy uczestnicy konkursu dokładali starań by to ich stoisko prezentowało się najlepiej, serwowało najpyszniejsze potrawy a występ sceniczny porwał publiczność. Dzięki temu, zgromadzeni goście mogli spędzić wspaniały czas, poznać historię i mieszkańców pobliskich miejscowości, posmakować wybornych mięs, ciast i nalewek. Na tym polu największy sukces odniosło sołectwo Janówek Pierwszy zdobywając pierwsze miejsce w kategorii „Smaki, kuchnia regionalna”. Na scenie natomiast królowało sołectwo Dybów Kolonia, my zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce.

Warto w tym miejscu podkreślić, że hymn naszego sołectwa tak bardzo spodobał się publiczności, że już po chwili i ona włączyła się w śpiewnie intonując „Skierdy hej, Skierdy hej, ty zamieszkać tu chciej”. Jednak tym, co najbardziej zachwyciło sędziów zapewniając naszemu sołectwu zwycięstwo była prezentacja stanowiska. Mieszkańcy przebrani w stroje Menonitów zabrali zwiedzających w ponad dwustuletnią podróż historyczną. Edukacyjny szlak rozpoczynała miniatura menonickiej zagrody, która pozwalała przybliżyć to, jak dawniej żyli mieszkańcy Skierd.

W dalszej części znajdowała się prezentacją tego, co współcześnie dzieje się w sołectwie, a dzieje się niemało. Odwiedzający stoisko mogli zobaczyć między innymi nowoczesne, używane przez paraolimpijczyków na całym świecie rowery, produkowane przez lokalną firmę Magnus. Obejrzeć płyty mieszkającej tu Lory Szafran, dostać sadzonkę roślin wyhodowanych przez Nadleśnictwo Skierdy oraz spotkać przesympatycznych pacjentów Szpitala dla Jeży. Tym, co wzbudzało ogromne zaciekawienie głównie najmłodszych była przyszłość sołectwa Skierdy, a w niej najnowocześniejsze technologie. Prezentowany sprzęt pozwalał na zwiedzanie w technologii 3d wirtualnego muzeum oraz tworzenie dzieł bez użycia pędzla.

Na wszystkich smakoszy odwiedzających Skierdowski namiot, czekały pieczony dzik, cebula z żurawiną, ciasta i wyborne przekąski. Najmłodszych najbardziej cieszyły naleśniki z powidłami a starszych stoisko z domowymi nalewkami. Mówiąc krótko, mieszkańcy i przyjaciele Sołectwa Skierdy nie tylko stanęli na wysokości zadania, ale podnieśli poprzeczkę jeszcze wyżej. Dziękujemy i czekamy na kolejną edycję Festiwalu, tym razem w gminie Jabłonna!

Poniżej podajemy wyniki tegorocznej edycji Festiwalu:

Występ sceniczny:
I miejsce – Sołectwo Dybów Kolonia (Gmina Radzymin)
II miejsce – Sołectwo Skierdy (Gmina Jabłonna)
III miejsce – Sołectwo Kuligów (Gmina Dąbrówka)
Wyróżnienie: Milena Żołnierzak (Sołectwo Janówek Pierwszy) za wykonanie utworu „Biały Krzyż” – upominek od organizatora.

Prezentacja stoiska:
I miejsce – Sołectwo Skierdy (Gmina Jabłonna)
II miejsce – Sołectwo Łacha (Gmina Serock)
III miejsce – Sołectwo Barcice (Gmina Somianka)

Smaki, kuchnia regionalna:
I miejsce – Sołectwo Janówek Pierwszy (Gmina Wieliszew)
II miejsce – Sołectwo Dybów Kolonia (Gmina Radzymin)
III miejsce – Sołectwo Beniaminów (Gmina Nieporęt)

Nagroda publiczności:
Sołectwo Dybów Kolonia (Gmina Radzymin)

Laureatem VII Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw zostało sołectwo Skierdy (Jabłonna), które będzie gospodarzem kolejnej edycji imprezy.

Tekst i fot. Urząd Gminy