Rozmowom polsko-włoskim nie było końca
IX Festiwal Poezji Słowiańskiej 2016 już za nami. W ostatnią sobotę Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego zaprosiła naszych mieszkańców do Filii GCKiS w Chotomowie na koncert poetycko-muzyczny z udziałem artystów z Italii.
Koncert prowadził główny organizator Festiwalu w Polsce, Aleksander Nawrocki – poeta, prozaik, krytyk, wydawca, tłumacz i redaktor naczelny „POEZJI dzisiaj”. Prowadzący przedstawił wydaną na okoliczność Festiwalu dwujęzyczną antologię poezji polsko-włoskiej oraz 118/119 numer „POEZJI dzisiaj”, w którym została zaprezentowana twórczość polskich i włoskich poetów.
W sobotnie popołudnie Biblioteka gościła włoską pisarkę, scenarzystkę i poetkę Marę Venuto, która swoje wiersze czytała w oryginale. Natomiast w języku polskim – poetka polsko-włoska, tłumaczka i działaczka polonijna w Italii – Joanna Kalinowska. Jest ona prezesem polonijnego stowarzyszenia Amici Italia-Polonia z siedzibą w Taranto. Jest także tłumaczką książek o Bonie Sforzy oraz autorką dwujęzycznych tomików poezji.
Mara Venuto jest laureatką wielu prestiżowych i międzynarodowych nagród, m.in. Nagrody „Peter Alinari” czy „Walter Mauro”. Jest także dziennikarką, pisze o kulturze dla gazety „Corriere di Taranto”.
Ze strony polskiej swoje wiersze wydane w „Poezji dzisiaj” czytali: Anna Czachorowska i Jan Rychner – prezes Klubu Literackiego „Nasza Twórczość”, działającego w Domu Polonii Zagranicznej. Pan Jan zaśpiewał również słynną „Modlitwę” Bułata Okudżawy.
Poetom towarzyszyła przez cały czas znana wokalistka włoska Barbara Montanaro, która wyglądała zjawiskowo. A jej wykonanie słynnych utworów m.in. ‘OSole Mioczy Volarecantare, zahipnotyzowało przybyłą publiczność. Wielkim brawom nie było końca.
Całemu koncertowi poetycko-muzycznemu, specyficznego uroku dodawała scenografia (m.in. okno weneckie, maski weneckie, flagi polskie i włoskie i poczęstunek w kolorach flagi włoskiej). Salę przygotowały panie z Filii GCKiS, Elżbieta Frydrychowicz i Edyta Czyżewska, za co Biblioteka serdecznie dziękuje. Po długo oklaskiwanym koncercie, rozmowom polsko-włoskim nie było końca i tak trudno było się rozstać. Mamy nadzieję, że nasi goście będą mile wspominać pobyt w Chotomowie. Bo w naszych sercach, w sercach przybyłej tego popołudnia publiczności, pozostanie na długo.
Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna