Radni chcą być cenzurowani

Bardzo szybko zakończyła się przygoda radnych z dziennikarstwem. Mimo że ci przygotowali do grudniowego numeru „Wieści z naszej gminy” artykuł na temat opóźnień w przebudowie przedszkola gminnego w Jabłonnie, tekst nie ukazał się w samorządowym biuletynie. Podczas sesji poinformowano, że wójt zablokował publikację artykułu napisanego przez radnych. Niektórym z nich cenzura jednak nie przeszkadza.

Podczas wczorajszej sesji Rady Gminy ważyły się losy dalszego wydawania przez gm. Jabłonna informatora „Wieści z naszej gminy”. Powód? Kilka tygodni temu wójt Jarosław Chodorski umożliwił radnym pisanie artykułów do samorządowego pisma. Dzięki temu mogli przedstawić swoje stanowiska na temat zakupu nieruchomości przy ul. Zegrzyńskiej 1 w Jabłonnie. W kolejnym numerze chcieli podzielić się z czytelnikami wiadomościami dotyczącymi opóźnień w rozbudowie przedszkola w Jabłonnie. Mimo że inwestycja miała zostać zakończona do 30 listopada br., nadal nie widać końca prac. Niespodziewanie artykuł nie ukazał się w grudniowym numerze pisma.

– Dlaczego został zablokowany nasz artykuł, kiedy jeszcze 2 miesiące temu stwierdził pan, że będzie jedna czy dwie strony dla radnych? – zapytał wójta radny Arkadiusz Syguła.

Radny stwierdził, że nie chce, aby „Wieści z naszej gminy” były wydawane tak jak do tej pory. Nawiązał on do promocji osoby J. Chodorskiego, poprzez publikowanie dużej liczby zdjęć wójta w biuletynie wydawanym ze środków publicznych. Radny stwierdził, że gazetka nigdy nie pokazała jak wygląda budowa przedszkola i wójt zablokował publikację artykułu.

– Nie będę ustosunkowywał się do tej wypowiedzi – skomentował wójt Chodorski.

Na początku sesji wójt odniósł się do wniosku, na podstawie którego Rada Gminy miała zmniejszyć o 18.000 zł środki na wydawanie „Wieści z naszej gminy”. Zauważył, że byłoby właściwe nie tylko utrzymanie informatora, ale także zwiększenie jego nakładu w następnym roku. Obecnie biuletyn wychodzi w nakładzie 1500 egzemplarzy.

Nieoczekiwanie złożony wniosek przepadł. Aż dziewięciu radnym (Włodzimierz Kowalik, Dorota Świątko, Teresa Gałecka, Marta Lipińska, Bogumiła Majewska, Wojciech Nowosiński, Tomasz Wodzyński, Paweł Krajewski i Artur Szymkowski) nie przeszkadza, że to wójt decyduje w jakich sprawach mogą lub nie mogą zabierać głos na łamach samorządowej prasy i zagłosowali przeciwko zdjęciu 18.000 zł, trzech radnych (Mariusz Grzybek, Adam Krzyżanowski i Marek Zieliński) wstrzymało się od głosu, natomiast kolejnych trzech (Zenon Chojnacki, Witold Modzelewski i Arkadiusz Syguła) było za likwidacją pisma w związku z cenzurą, której według nich dokonał Urząd Gminy.

Jabłonna Dla Mieszkańców