Przepełnione szkoły. Radny: balansujemy na krawędzi

– Szkoły w Chotomowie (…) oraz szkoła w Jabłonnie wypełnione są ponad miarę. Przekona się o tym każdy, kto po prostu spróbuje tam wejść podczas przerwy i przejść się – mówił podczas sesji Rady Gminy Tomasz Rybałko, radny i nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Chotomowie. W trzech publicznych szkołach na terenie gm. Jabłonna uczy się ponad 2100 dzieci.

Podczas czerwcowej sesji Rady Gminy Tomasz Rybałko odniósł się do przepełnienia szkół na terenie gminy. Występuje ono szczególnie w Szkole Podstawowej nr 1 w Chotomowie oraz w Szkole Podstawowej w Jabłonnie.

– Balansujemy na krawędzi. Delikatną równowagę, która jest w szkołach, może zachwiać oddanie do użytku jednego większego osiedla albo jakiś nieprzewidziany przez nas ruch demograficzny. Nie bez przyczyny mówi się o dużych zmianach, jakie występują na osiedlach jabłonowskich, gdzie po prostu sprowadzają się nowi ludzie i nie sposób zaplanować demografii w tych miejscach – stwierdził Tomasz Rybałko.

Będzie coraz więcej uczniów

Zdaniem radnego nowi mieszkańcy wkrótce pojawią się na powstających osiedlach w Jabłonnie i Chotomowie, ale również w Rajszewie oraz Skierdach. To spowoduje, że do gminnych szkół przyjdą kolejni uczniowie i podstawówki będą jeszcze bardziej przepełnione.

– Staniemy przed brakiem możliwości ułożenia planu lekcji w szkole. Trzeba byłoby wtedy ułożyć plan na trzy zmiany, ale nie wiem, czy to w ogóle jest legalne… Albo wynajmować pomieszczenia poza szkołą – zauważył Tomasz Rybałko.

Radny uważa, że edukacji nie służą przeładowane klasy, natomiast nauka na drugą zmianę, kiedy jeszcze trzeba oczekiwać w świetlicy na lekcje, nie jest zgodna z fizjologią dziecka. Zgodnie z danymi z 30 września 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Chotomowie uczy się 820 dzieci, w Szkole Podstawowej nr 2 – 292, a w Szkole Podstawowej w Jabłonnie – 995.

Niższe pensje nauczycieli z gm. Jabłonna

Tomasz Rybałko odniósł się również do wysokości wynagrodzeń nauczycieli z gm. Jabłonna. Poinformował, że dysproporcja pomiędzy pensjami nauczycieli w naszej gminie a w Warszawie jest bardzo duża, przez co można obawiać się, że w końcu nastąpi odpływ nauczycieli z Jabłonny i Chotomowa do warszawskich szkół.