Przedszkola w gm. Jabłonna nie wznowią działalności 6 maja. Jest decyzja wójta

– Po konsultacjach z Dyrektorami oraz specjalistami z zakresu epidemiologii, podjąłem decyzję o czasowym wstrzymaniu otwarcia przedszkoli w naszej Gminie do 21 maja 2020 r. – informuje wójt Jarosław Chodorski. Zgodnie z decyzja rządu, od 6 maja przedszkola mogą wznowić funkcjonowanie. Jak na taką możliwość zareagowały inne samorządy?

Rząd podjął decyzję o możliwości wznowienia funkcjonowania przedszkoli od 6 maja. Grupy dzieci zgodnie z wytycznymi Inspekcji Sanitarnej mają być małe. Dzieci i opiekunowie nie będą mieli obowiązku noszenia maseczek ani zasłaniania twarzy.

W gm. Jabłonna przedszkola nadal zamknięte

Wójt Chodorski podjął decyzję o późniejszym otwarciu przedszkoli, które ma nastąpić 21 maja.

– Okres inkubacji dla COVID-19 (czyli czas od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów) wynosi od 2 do 14 dni. Oznacza to, iż istnieje szansa, że około 20 maja będą już dostępne miarodajne dane statystyczne odnośnie następstw otwarcia tych placówek na terenie naszego Kraju, które postanowiły wznowić działanie od 6 maja bieżącego roku. Proszę Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość. Nadrzędną wartością wszystkich podejmowanych przeze mnie decyzji jest zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszej Gminy – dodaje wójt.

Jak u sąsiadów?

– Rekomendujemy wznowienie działalności przez publiczne placówki przedszkolne oraz żłobek w naszym mieście. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa zarówno Państwa dzieciom jak i pracownikom tych placówek, a także możliwości kadrowe i sanitarne dyrektorzy poszczególnych placówek zdecydują o terminie ich otwarcia – informuje Urząd Miasta Legionowo.

Urzędnicy z Legionowa dodają, że: „Wszystkie placówki intensywnie przygotowują się do wznowienia działalności, ale potrzebują czasu na opracowanie szczegółowych procedur bezpieczeństwa, harmonogramu opieki i nowej organizacji pracy w czasie epidemii. Warunki stopniowego przywracania ich działalności będą ustalane we współpracy ze służbami sanitarnymi”.

– Komunikaty w sprawie wznowienia działalności pojawią się na stronach internetowych poszczególnych placówek – czytamy.

Z kolei Nowy Dwór Mazowiecki planuje wznowić funkcjonowanie przedszkoli 11 maja.