Prof. Andrzej Strzelecki pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Podczas uroczystości pogrzebowych na warszawskim Cmentarzu Powązki Wojskowe znany aktor i mieszkaniec gm. Jabłonna prof. Andrzej Strzelecki został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Andrzej Strzelecki zmarł 17 lipca w wieku 68 lat. Był polskim reżyserem oraz aktorem teatralnym i filmowym, nauczycielem akademickim, profesorem sztuk teatralnych oraz byłym rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor grał m.in. w „Przepraszam, czy tu biją?”, „Ostatnim biegu”, „Kuchni polskiej”, „Przeprowadzki”, „W pustyni i w puszczy”, a także w serialu telewizyjnym „Klan”, gdzie wcielił się w rolę dr. Tadeusza Koziełło.

Kilka tygodni temu córka prof. Andrzeja Strzeleckiego poinformowała, że aktor ma nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli, po czym zorganizowała zbiórkę pieniędzy na jego leczenie. Potrzeba było 1,5 mln zł na specjalistyczne leczenie w Stanach Zjednoczonych. W pomoc włączyły się gwiazdy i studenci Strzeleckiego z Akademii Teatralnej w Warszawie. W formalnościach pomoc zadeklarowało Ministerstwo Zdrowia. Aktora wsparła także fundacja Rak’n’Roll.

Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Strzeleckiego odbyły się w piątek na stołecznym Cmentarzu Powązki Wojskowe. Aktor został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem prezydenta RP pana Andrzeja Dudy za wybitne zasługi dla szkolnictwa artystycznego, za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Andrzej Strzelecki – napisał prezydent Andrzej Duda w swoim postanowieniu.

Order przekazał na ręce żony zmarłego doradca prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.

fot. Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie