Policja nie chce GOPS-u

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej nie przeniesie się do komisariatu policji w Jabłonnie, nie zgadza się na to Komenda Stołeczna Policji. Czas na znalezienie nowych pomieszczeń dla GOPS ucieka.

Pod koniec poprzedniego tygodnia informowaliśmy o problemach lokalowych GOPS-u, któremu 31 marca 2015 roku kończy się umowa najmu pomieszczeń na ul. Zegrzyńskiej 1. Prawdopodobnie właściciel budynku nie zdecyduje się na jej przedłużenie. Podczas posiedzenia Komisji Spraw Społecznych przy Radzie Gminy zaproponowano, by GOPS przenieść do komisariatu policji.

– Był taki moment, że można było tam przenieść GOPS. Byłam na miejscu z panią kierownik, ale przeraziło nas, że dostanie się do komisariatu, mogłoby stwarzać mieszkańcom problemy ze względu na kody. W dodatku dla GOPS-u było tam zbyt mało miejsca – mówiła radna Teresa Gałecka.

Bogdan Jachowicz, komendant komisariatu poinformował radnych, że obecnie Komenda Stołeczna Policji nie wyraża zgody, aby na terenie komisariatu znajdował się GOPS.

– Daliśmy działkę, uzbroiliśmy teren, płacimy 80.000 zł za dodatkowe patrole policyjne, jesteście na terenie gminy i powiatu, więc powinna być współpraca między jednostkami. Odrobina dobrej woli i podpisanie porozumienia, nie stanowiłoby żadnego problemu – skomentował Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy.

– W Wieliszewie ośrodek pomocy społecznej znajduje się w tym samym budynku, co policja – dodał radny Arkadiusz Syguła.

– Proszę zapytać komendanta z Wieliszewa i komendanta powiatowego, na jakich zasadach tam funkcjonuje. Tamtejszy ośrodek pomocy społecznej znajduje się się w strefie bezpieczeństwa, która jest dostępna dla interesantów. Z kolei strefa zamknięta nie może być dostępna, ponieważ jest chroniona i objęta tajemnicą – odpowiedział komendant Jachowicz.

Jak udało się nam ustalić, porozumienie pomiędzy komendantem powiatowym, a wieliszewskim samorządem zostało podpisane w 2007 roku. Dzięki temu udało się przenieść pomieszczenia ośrodka pomocy społecznej do komisariatu.

– W przypadku komisariatu w Jabłonnie, w ubiegłym roku Komendant Powiatowy Policji w Legionowie zwrócił się z prośbą o opinię do Komendanta Stołecznego Policji dotyczącą możliwości udostępnienia pomieszczeń dla pracowników monitoringu, pogotowia ratunkowego i GOPS-u. Komendant Stołeczny Policji podjął decyzję, że w nowo wybudowanym komisariacie znajdą się pomieszczenia dla pracowników monitoringu, wiąże się to m.in.z szybkością reakcji na zdarzenia zaobserwowane przez jego operatorów. Jak również dla ratowników pogotowia. Ze względów lokalowych, tj. braku miejsca, niemożliwe jednak było udostępnienie pomieszczeń dla GOPS-u – odpowiedziała na nasze pytania Agnieszka Hamelusz z Zespołu Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Jabłonna Dla Mieszkańców