Podpisano umowę na budowę szpitala w Legionowie

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał dziś umowę na budowę szpitala wojskowego w Legionowie. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2022 roku. Z usług placówki będą mogli korzystać także mieszkańcy gm. Jabłonna, Legionowa i okolic.

Umowę na budowę szpitala podpisali minister Błaszczak oraz gen. Grzegorz Gielerak – dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Szpital ma powstać na terenie przy Wojskowej Przychodni Specjalistycznej w Legionowie.

– Przez lata budowa była obietnicą, dziś rozpoczynamy budowę. Wojsko Polskie jest obecne w Legionowie. Placówka będzie służyć żołnierzom i mieszkańcom regionu – mówi minister Błaszczak.

Szpital powstanie na części działki użytkowanej obecnie przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ. Zgodnie z założeniami w skład szpitala mają wejść oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na pierwsze półrocze 2019 roku, a jej zakończenie w trzecim kwartale 2022 roku. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej. Szacunkowy koszt ma wynieść ok. 150 mln zł.

Świadczenia, które dotychczas są realizowane przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ w Legionowie nadal będą wykonywane. Nowy szpital, z rozszerzoną ofertą opieki medycznej, będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Legionowa i regionu. Placówka ma też służyć nowo tworzonej dywizji wojsk operacyjnych, stacjonującym w Polsce wojskom sojuszniczym oraz dwóm mazowieckim brygadom obrony terytorialnej.

– To najważniejsza i najbardziej potrzebna naszym mieszkańcom inwestycja. W nagłych wypadkach skróci czas dojazdu do szpitalnego oddziału ratunkowego i zminimalizuje zagrożenie, że pacjent w ciężkim stanie może umrzeć w karetce. To także krótszy czas oczekiwania na pomoc dla pacjentów, którzy będą szukać pomocy w SOR, a nie zostali przywiezieni ambulansem. – mówi starosta legionowski Robert Wróbel

Według założeń szpital będzie przystosowany do hospitalizacji ok. 90 pacjentów. Będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i podziemny parking. W ramach taj inwestycji planowane jest utworzenie także bloku operacyjnego, składającego się z dwóch sal operacyjnych oraz oddziałów szpitalnych. Zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób – lekarze, pielęgniarki oraz inny personel medyczny i pomocniczy.

Źródło: Powiat Legionowski, PAP, MON