Oni pomagają najbiedniejszym

Polacy otworzyli swoje serca i portfele dla najbiedniejszych. W ramach „Szlachetnej Paczki” zebrano 54 miliony złotych. W akcji wzięli udział m.in. uczniowie i strażacy z terenu gm. Jabłonna.

Organizacja kierowana przez ks. Jacka Stryczka, bez głośnych koncertów i afiszowania, zebrała w całej Polsce 54 mln zł dla najbardziej potrzebujących. To o milion złotych więcej niż w mijającym roku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Średnia wartość paczki wyniosła 2.600 zł, pomoc otrzymało prawie 84.000 osób.

W ogólnopolskiej akcji wzięli udział m.in. uczniowie i strażacy z gm. Jabłonna. Legionowski oddział „Szlachetnej Paczki” przygotował paczki dla 44 rodzin (156 osób) o wartości ok. 140.000 zł.

– Staramy się, aby paczka była dostarczana danej rodzinie raz, aby to nie stało się potem nawykiem i „demoralizacją”, że skoro jest paczka, to już się potem nie musimy starać. Paczka w swojej idei ma nie tylko przekazanie pomocy materialnej, ale stworzenie alternatywnej Polski, w której ludzie nawzajem się słuchają, są otwarci, wspierają się, są dla siebie solidarni. To jest fajne, kiedy w wielu firmach ludzie przy okazji Paczki po raz pierwszy objawiają swoje serce – mówi w rozmowie z PAP ks. Stryczek.

W tym roku w ogólnopolską akcję włączyli się m.in. reprezentacja Polski w piłce nożnej, para prezydencka oraz wojsko. Własną paczkę po raz kolejny przygotował papież Franciszek.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Legionowska Szlachetna Paczka