Oddział w szpitalu nadal zamknięty. Brak badań personelu przebywającego na kwarantannie

Blisko tydzień temu z powodu wykrycia koronawirusa u jednego z pacjentów zamknięto Oddział Chorób Wewnętrznych w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim. Personel wróci do pracy dopiero po odbyciu 14-dniowej kwarantanny, ponieważ u zdecydowanej większości pracowników przebywających na kwarantannie nadal nie wykonano badań w kierunku obecności koronawirusa. – Nad osobami objętymi kwarantanną sprawuje nadzór oraz wykonuje im badania w kierunku COVID-19 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Dworze Mazowieckim – informuje dyrekcja szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim.

W niedzielę (22.03) dyrekcja Nowodworskiego Centrum Medycznego przekazała informację o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem u pacjenta hospitalizowanego na oddziale chorób wewnętrznych w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim.

– Dyrektor Nowodworskiego Centrum Medycznego, po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Dworze Mazowieckim, podjął decyzję o zamknięciu Oddziału Wewnętrznego NCM oraz ewakuacji do innych szpitali przebywających na w/w oddziale pacjentów. O terminie ponownego uruchomienia Oddziału Wewnętrznego zdecydujemy po jego gruntownej dezynfekcji i dekontaminacji oraz jeśli tylko będą pozwalały nam na to możliwości kadrowe – powiedziała nam w poniedziałek Monika Knobloch, główny księgowy NCM w Nowym Dworze Mazowieckim.

 

Personel musi przejść kwarantannę

Na uruchomienie Oddziału Chorób Wewnętrznych trzeba będzie jeszcze poczekać. Spowodowane to jest tym, że personel musi przejść 14-dniową kwarantannę, natomiast szpital nie może wykonać badań wykluczających zakażenie koronawirusem.

– Niestety Nowodworskie Centrum Medyczne nie może samodzielnie wykonać osobom przebywającym na kwarantannie badań w kierunku COVID-19, gdyż byłoby to złamanie zasad kwarantanny. Dotychczas we własnym zakresie wykonaliśmy badania około 50 osobom – pracownikom Szpitala, którzy nie przebywają na kwarantannie – poinformowało dziś Nowodworskie Centrum Medyczne.

Jak dodała dyrekcja szpitala „nad osobami objętymi kwarantanną sprawuje nadzór oraz wykonuje im badania w kierunku COVID-19 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Dworze Mazowieckim”.

– Z naszych informacji wynika, iż na 42 osoby przebywające na kwarantannie, tylko 3 osobom zostały pobrane wymazy (2 z powiatu płońskiego i 1 z powiatu ciechanowskiego). Mieliśmy nadzieję, iż uda nam się wcześniej uruchomić z powrotem Oddział Chorób Wewnętrznych, jednakże w zaistniałej sytuacji będziemy niestety mogli to zrobić dopiero po odbyciu przez personel 14-dniowej kwarantanny – czytamy w komunikacie Nowodworskiego Centrum Medycznego.