Obowiązkowe odblaski dla pieszych

Policjanci przypominają, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi posiadać w widocznym miejscu element odblaskowy. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości 100 złotych.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Wyjątek stanowi, kiedy osoba znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis nie ma również zastosowania w strefie zamieszkania, gdzie pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. tarnow.policja.gov.pl