Niekulturalny urzędnik? Możesz odsłuchać rozmowę

– Witamy w Urzędzie Gminy Jabłonna. Informujemy, że w trosce o zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa danych osobowych oraz obsługi, prowadzone rozmowy są rejestrowane – taki komunikat usłyszymy, gdy wykręcimy numer telefonu do jabłonowskiego magistratu. Kto później może odsłuchać nasze rozmowy?

W pierwszej połowie lutego Jarosław Chodorski, wójt gm. Jabłonna podpisał zarządzenie dotyczące systemu nagrywania rozmów telefonicznych, który funkcjonuje w Urzędzie Gminy Jabłonna. Zgodnie z zarządzeniem urząd nagrywa wszystkie połączenia przychodzące. Jak tłumaczy gmina, jest to spowodowane względami bezpieczeństwa oraz podniesieniem jakości obsługi klienta. Jeżeli ktoś nie chce być nagrywany, może po prostu rozłączyć się.

Nagrania są wykorzystywane m.in. przy rozpatrywaniu skarg na urzędników. Jeżeli mieszkaniec oceni, że urzędnik zachowywał się w sposób niekulturalny, wójt bądź osoby przez niego wyznaczone będą mogły odsłuchać rozmowę. Możliwość odsłuchania rozmowy ma również mieszkaniec, jeżeli wójt wyrazi na to zgodę. Zgodnie z wewnętrznymi przepisami urzędu, każda rozmowa jest przechowywana przez 3 miesiące, natomiast po tym czasie zostaje wykasowania.

Daniel Szablewski