Mieszkańcy sponsorami gadżetów Chodorskiego

Blisko 3000 złotych kosztowały długopisy z brelokami w ozdobnych pudełkach, które wójt wręczył m.in. studentom Uniwersytetu III Wieku z Chotomowa i Jabłonny. Gadżety zamiast promować Gminę Jabłonna, przede wszystkim promują Jarosława Chodorskiego. Wójt wykorzystuje środki publiczne do promocji własnej osoby przed zbliżającymi się wyborami.

Podczas czerwcowej sesji radny Arkadiusz Syguła pokazał gadżety, które wójt Jarosław Chodowski wręczył studentom UTW na zakończenie roku 2017/2018. W czarnym, ozdobnym  pudełku znajdowały się długopis i brelok. Na pudełku można zauważyć duży napis „Jarosław Chodorski”, natomiast na breloku mały, niewidoczny „Gmina Jabłonna”. Długopis nie był oznakowany.

– Z jakich pieniędzy te gadżety zostały zakupione? Jeżeli z pieniędzy gminy, to czy nie powinien być herb gminy, zamiast nazwiska? Czy to był wydatek z promocji gminy? – pytał radny Syguła.

Niestety wójt nie był obecny na sesji, w związku z tym nie mógł odpowiedzieć na pytania. Do mikrofonu został poproszony kierownik Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej – Michał Smoliński. Urzędnik początkowo nie umiał odpowiedzieć, kto sfinansował zakup gadżetów, później przyznał, że gadżety najprawdopodobniej zakupiła gmina, ale będzie chciał to jeszcze potwierdzić.

– Bądźmy poważni, jest pan kierownikiem referatu promocji, przygotował pan torebki z logo Gminy Jabłonna, byliśmy z radnymi na zakończeniu roku, a wójt to oficjalnie wręczał każdemu uczestnikowi UTW. Tam były również inne gadżety. Proszę o odpowiedź bez tej dziecinady: było to zakupione z pieniędzy gm. Jabłonna czy nie było? – pytał Witold Modzelewski, przewodniczący rady.

– Zakupiła to gmina – odpowiedział urzędnik.

W trakcie dyskusji głos zabrał Wojciech Nowosiński, który w poprzednich wyborach startował z komitetu J. Chodorskiego, a przed jesiennymi – jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się – zasiada w tworzącym się sztabie wyborczym obecnego wójta. Radny stwierdził, że wójt reprezentuje gminę i zapytał kto ma podpisywać gadżety, czy sprzątaczka?

Ostatecznie Rada Gminy przegłosowała wniosek złożony przez radnego Sygułę, w którym zobowiązano wójta do zwrotu 2948,32 zł, jakie urząd wydał na zakup breloków, długopisów i pudełek. Czy wójt zwróci te pieniądze?

– Prawo dostępu do informacji publicznej obejmuje prawo żądania udzielenia informacji o określony faktach i stanach istniejących w chwili udzielania informacji, nie zaś o niezmaterializowanych w jakiejkolwiek postaci zamierzeniach podejmowania określonych działań – odpisał na naszego maila M. Smoliński z Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej.

Mimo że długopis pokazany przez radnego Sygułę nie miał herbu gm. Jabłonna, urzędnik twierdzi, że zamówione długopisy mają naniesioną nazwę gminy. M. Smoliński dodał, że tylko część materiałów została podpisana przez J. Chodorskiego. Urzędnik jest zdania, że gadżety nie są elementami promocji konkretnie J. Chodorskiego, tylko promują gm. Jabłonna.

Urząd zakupił gadżety w marcu br. Oprócz artykułów przedstawionych na sesji, gmina zamówiła także inne gadżety: długopisy, breloki, głośniki, torby, pióra, pojemniki na spinacze i zegary ścienne. Całość zamówienia kosztowała 9281,19 zł.

Jabłonna Dla Mieszkańców