Legionowski Alarm Smogowy zachęca do powołania Straży Gminnej

Legionowski Alarm Smogowy zachęca mieszkańców do podpisywania się pod petycją skierowaną do wójtów i radnych gmin Jabłonna i Wieliszew w sprawie powołania Straży Gminnej lub Straży Międzygminnej, która prowadziłaby kontrole kotłowni. – Z powodu braku wydolnych narzędzi kontroli, na terenie gmin Jabłonna i Wieliszew spalanie w kotłach niedozwolonych odpadów jest całkowicie poza kontrolą – wyjaśnia Legionowski Alarm Smogowy.

Jak informuje Legionowski Alarm Smogowy, „od tego roku obie gminy obowiązuje średnio 12-godzinny czas reakcji na zgłoszenie oraz odbycie minimum 50 kontroli kotłowni na rok. Za nieprzestrzeganie zapisów nowego Programu ochrony powietrza gminie grozi kara do 500 tys. zł”.

– Zostały niespełna 2 lata na wymianę bezklasowych kotłów na paliwa stałe. Później staną się one nielegalne. Tymczasem, mimo, że przepis obowiązuje od przeszło 3 lat, niewiele osób o nim słyszało. Straż pomoże dotrzeć z informacją do mieszkańców i zwiększyć tempo wymiany kotłów. Z powodu braku wydolnych narzędzi kontroli, na ternie gmin Jabłonna i Wieliszew spalanie w kotłach niedozwolonych odpadów jest całkowicie poza kontrolą – dodaje Legionowski Alarm Smogowy.

Ponadto zdaniem ekologów „straż gminna, poza kontrolami kotłowni w sezonie grzewczym, wypełniałaby także inne obowiązki ustawowe związane z dbaniem o porządek publiczny”.

Z treścią petycji można zapoznać się TUTAJ.

Komentarze

 • 24 marca 2021 at 17:33
  Link

  Po co straż gminna lub międzygminna w Chotomowie na Kisielewskiego, mieszka aktywny współpracownik Policji, chwalący się „parasolem służb”. Dać mu mundurek, etat, pałkę na pewno chętnie weźmie w dłonie i połączy przyjemną funkcję gminnego kapusia z zaszczytną służbą strażnika

  Odpowiedz
 • 24 marca 2021 at 18:32
  Link

  program znany jest od pieciu lat i dopiero teraz zdecydowano o rozpisaniu ankiety w temacie lokalizacji starych piecy, zenada ! jak widać po ilosci wymienionych piecy na więcej nie było środków a teraz ekokterroryści maja pole do wywierania presji na kazdego pod pretekstem ekologi, wstretny numer tak jak i z opłatami za smieci

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *