Lany Poniedziałek z rozsądkiem

– Poniedziałek Wielkanocny powinien przebiegać z poszanowaniem zarówno tradycji, jak i innych osób – apelują policjanci. Polewając innych wodą bądź robiąc im psikusy, pamiętajmy, żeby komuś nie wyrządzić krzywdy.

Tradycyjnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych obchodzimy Lany Poniedziałek. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Jest to nawiązanie do dawnych praktyk łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

Zdarza się jednak, że zbyt lekkomyślne polewanie wodą może skończyć się bardzo kiepsko dla żartownisiów.

Policjanci z Legionowa przypominają, że:

  • oblanie drugiej osoby wodą może być odebrane jako naruszenie nietykalności cielesnej oraz doprowadzić do zniszczenia odzieży i w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością finansową,
  • nagłe oblanie szyb przejeżdżającego samochodu może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku,
  • wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów, środków komunikacji miejskiej może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie o charakterze chuligańskim.

Ponadto na terenach wiejskich do dzisiaj praktykowane jest robienie psikusów sąsiadom w Poniedziałek Wielkanocny. Dowcipnisie zamieniają bramy, umieszczają na dachach narzędzia rolnicze czy chowają wiadra na wodę.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. pixabay