Komunie przełożone z powodu koronawirusa. Znamy nowe terminy

Pierwsze Komunie Święte w Jabłonnie odbędą się we wrześniu, z kolei w Rajszewie pierwsza tura dzieci przystąpi do tego sakramentu już w maju. Sprawdziliśmy również, jakie ustalenia zapadły w parafiach w Chotomowie, Janówku oraz na Osiedlu Młodych w Nowym Dworze Mazowieckim.

Epidemia koronawirusa wywraca nasze życie do góry nogami. Tak też jest w przypadku Pierwszej Komunii Świętej, do której w maju miały przystąpić setki dzieci z terenu gm. Jabłonna. Rodzice zastanawiają się, co z kolejnymi terminami.

W Jabłonnie we wrześniu

W Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej 5, 12 i 19 września. W wymienionych terminach będzie odbywać się po kilka Mszy św., a w każdej uczestniczyć będzie grupa dzieci złożona z jednej klasy (przed wybuchem epidemii na Mszę św. miały przypadać trzy klasy), a także rodzice, chrzestni i bliscy. Rodzice i księża mają jednak świadomość, że nowe terminy nie są jeszcze ostateczne, ponieważ są zależne od skali epidemii pod koniec lata.

Jabłonowska parafia umożliwia rodzicom zorganizowanie także indywidualnych komunii w maju bądź czerwcu. Na tę chwilę z takiej możliwości ma skorzystać około 15 dzieci.

Pierwsza komunia już w maju

Z kolei w Parafii św. Andrzeja Boboli w Rajszewie pierwsze uroczystości odbędą się już 9 maja, a kolejne tury: 13 i 20 czerwca oraz 12 września. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, obecnie w tamtejszym kościele może przebywać do 38 osób, w związku z tym w jednej Mszy św. będzie mogło uczestniczyć 4 dzieci przystępujących do sakramentu oraz po 8 osób towarzyszących.

Proboszcz z Rajszewa planuje, że za rok – jeżeli epidemia ustanie – komunia rocznicowa zostanie zorganizowana w bardziej okazały i uroczysty sposób.

W Chotomowie czekają na powrót dzieci do szkół

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie nie wyznaczyła jeszcze nowych terminów Pierwszej Komunii Świętej. Decyzja zapadnie, kiedy będzie znana data powrotu dzieci do szkół oraz rząd poda nowe zasady bezpieczeństwa, co do udziału w uroczystościach kościelnych. Przy obecnych restrykcjach, w chotomowskim kościele może przebywać do 20 osób.

Niemniej komunie w Chotomowie odbędą się prawdopodobnie na przełomie września i października w kilku lub kilkunastu grupach. Do sakramentu w tym roku ma przystąpić około 120 dzieci.

Możliwe, że parafia zdecyduje się na organizację indywidualnych komunii. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, ale część rodziców wykazuje zainteresowanie takim rozwiązaniem.

Jak w Nowym Dworze i Janówku Drugim?

Dzieci z Bożej Woli, Suchocina i Wólki Górskiej od lat przystępują do Pierwszej Komunii Świętej w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Mazowieckim. Tegoroczne uroczystości odbędą się prawdopodobnie we wrześniu, aczkolwiek proboszcz będzie jeszcze rozmawiał z rodzicami odnośnie konkretnych terminów.

Z kolei dzieci z Janówka Drugiego, które należą do Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Janówku, do sakramentu przystąpią 20 września. Pod uwagę brane jest zorganizowanie także drugiej tury tydzień później. Ostateczna decyzja zapadnie na początku września.

Zmieniają terminy w restauracjach

Wielu rodziców nie organizuje uroczystości komunijnych w domach, tylko zaprasza gości do restauracji lub domów weselnych. Właściciele wspomnianych punktów starają się przekładać rezerwacje na późniejsze terminy i liczą na to, że epidemia ustąpi na sile.

fot. pixabay