Groził żonie, że ją zabije

W minionym tygodniu jabłonowscy policjanci zatrzymali Andrzeja G., który jest podejrzany o znęcanie się nad żoną. Teraz grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

48-letni Andrzej G. podczas kolejnej już awantury groził swojej żonie pozbawieniem życia, ponadto jak ustalili policjanci od ponad pól roku znęcał się nad nią psychicznie – ośmieszał, krytykował i poniżał. Decyzja prokuratury Andrzej G. trafił pod dozór policyjny, musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie oraz ma zakaz zbliżanie się do pokrzywdzonej.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne – to tajemnica wielu polskich rodzin. „To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, „To sprawa rodzinna” – w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Policjanci apelują! Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie. Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Źródło: KPP Legionowo, fot. internet