Gmina nie namierzyła ani jednego kopciucha

Pod koniec lutego Urząd Gminy Jabłonna wystartował z akcją kontroli budynków, co do których istnieje podejrzenie spalania w piecach śmieci i innych niedozwolonych paliw. – Rozpoczynamy kolejny etap walki ze smogiem – zapowiadali urzędnicy. Efekty okazały się jednak mizerne, ponieważ od tamtego czasu skontrolowano jedynie 9 nieruchomości i nie ukarano ani jednego kopciucha.

Akcja „Namierz kopciucha” miała być odpowiedzią Urzędu Gminy na apele mieszkańców gm. Jabłonna i lokalnych mediów odnośnie podjęcia przez samorząd konkretnych działań związanych z poprawą jakości powietrza w naszej okolicy. Gmina zobowiązała się do kontroli domów, w których może dochodzić do spalania niedozwolonych, uciążliwych dla środowiska paliw.

Efekty zapowiadanej akcji są niestety niewielkie. Jak informuje Agnieszka Sobczak, sekretarz gm. Jabłonna od przełomu lutego i marca urzędnicy przeprowadzili 9 kontroli nieruchomości. – Nikt nie został ukarany – przyznaje sekretarz.

W ramach akacji urzędnicy podczas wspomnianych 9 wizyt przekazali mieszkańcom ulotki dotyczące ochrony powietrza i segregacji odpadów, a także poinformowali ich o możliwości wymiany kotłów czy opowiedzieli o rodzajach paliw, jakie mogą być w nich spalane. Ponadto polecili mieszkańcom zbieranie rachunków i faktur za usługi asenizacyjne.