Dzielnicowy wydał nakaz opuszczenia mieszkania

Dzielnicowy z jabłonowskiego komisariatu skorzystał z uprawnień, jakie daje mu ustawa antyprzemocowa. Policjant wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni wobec 61- latka, który stosował przemoc wobec swojej partnerki.

Do Komisariatu Policji w Jabłonnie zgłosiła się mieszkanka gminy i powiadomiła, że jej mąż od blisko roku stosuje wobec niej zarówno przemoc psychiczną, jak i fizyczną. Po zebraniu materiału procesowego funkcjonariusze podjęli decyzję o zatrzymaniu 61-latka i przedstawieniu mu zarzutu dotyczącego stosowania przemocy wobec osoby najbliższej.

Sprawę szczegółowo przeanalizował również dzielnicowy i uznał za zasadne zastosować wobec 61-latka nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Mężczyzna w obecności funkcjonariusza opuścił mieszkanie i został doprowadzony do pomieszczenia dla osób zatrzymanych w celu wytrzeźwienia.

Zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać listopada 2020 roku, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu zostały przyznane Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

Źródło: KPP Legionowo