Deszcze zalały gminne przedszkole

Ostatnie opady deszczu nie oszczędziły Gminnego Przedszkola w Jabłonnie. Podczas robót związanych z termodernizacją budynku, zalana została stara część obiektu. Jak twierdzi przewodniczący Komisji Oświaty, wykonawca nie zabezpieczył dachu, przez co woda dostała się do środka.

– Podczas intensywnych opadów deszczu, jakie miały miejsce w ostatnich dniach, w budynku Przedszkola w Jabłonnie wystąpiły miejscowe zalania i są one ściśle związane z pracami termomodernizacyjnymi. Zalane zostały narożniki ścian/sufitów oraz połączenia dachów i dylatacje budynku. Nie jest znana wartość strat ale wszystkie uszkodzenia zostaną usunięte przez Wykonawcę, który jest do tego zobowiązany (i nie uchyla się od obowiązku). Zgodnie z umową ma on obowiązek doprowadzić budynek, w zakresie uszkodzeń związanych z robotami, do stanu co najmniej poprzedniego – poinformował we wtorek Urząd Gminy.

Przewodniczący Komisji Oświaty twierdzi, że zniszczenia są spore.

– Zalane są sale, tak samo pływał korytarz. W paru pomieszczeniach z sufitów odpada tynk, zalana jest również kuchnia i pomieszczenia, które były odnawiane przez pracowników przedszkola. Mimo że były ostrzeżenia o nadchodzących deszczach, firma poza jedną plandeką nie zrobiła nic, żeby zabezpieczyć budynek. Nie wiem jak urząd mógł dopuścić do tego, że od razu rozebrano cały dach, zamiast fragmentami? Podejrzewam, że jeżeli nie było zabezpieczenia, to mokra jest również wełna. I teraz na to zostanie położona blacha, żeby to gniło? – mówi Arkadiusz Syguła, przewodniczący Komisji Oświaty.

Radny dodaje, że wilgoć doprowadziła do awarii całej instalacji elektrycznej w starym budynku.

– W sierpniu planowany jest dyżur wakacyjny w tym przedszkolu. Mam nadzieję, że do tego czasu wszystkie szkody zostaną naprawione. Zalanie budynku było tak duże, że najprawdopodobniej część podłóg będzie do wymiany. Część ścian nadaje się tylko i wyłącznie do zerwania tynku i pomalowania. Nie wiadomo też, gdzie nastąpiło przebicie w instalacji elektrycznej. Trzeba to szybko zlokalizować, żeby w budynku było bezpiecznie – mówi Adam Krzyżanowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Gmina Jabłonna