Cześć i chwała Bohaterom. Wybiła GODZINA „W”!

Pierwszego sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Stało się ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Jabłonna pamiętała o 72. rocznicy tamtych wydarzeń.

Dziś w 72. rocznicę zrywu, punktualnie o godz. 17.00 w Jabłonnie zawyła syrena i zatrzymał się ruch – nasi mieszkańcy minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Poległych w latach 1939-1945 na ul. Modlińskiej w Jabłonnie.

DSC_1066

Mieszkańcy tłumnie pojawili się na dzisiejszych uroczystościach

Tuż przed złożeniem wieńców miał miejsce apel pamięci, jak i oficjalne przemówienia. Następnie delegacje m.in. kombatantów, wójta, Rady Gminy, starostwa, OSP Jabłonna i mieszkańców złożyły wieńce przed symbolicznym pomnikiem.

DSC_1197

Delegacja mieszkańców gm. Jabłonna (Marcin Wojciechowski, Daniel Szablewski, Łucja Kobylińska) złożyła wieniec przed pomnikiem

Tradycyjnie nie zabrakło części artystycznej, podczas której miejscowi artyści zaprezentowali pieśni powstańcze. Później uroczystości przeniosły się do kościoła w Jabłonnie, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji naszej ojczyzny.

DSC_1044

Poczet sztandarowy wystawiła m.in. Ochotnicza Straż Pożarna w Jabłonnie

Należy dodać, że nie była to jedyna uroczystość na terenie gm. Jabłonna. Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono również w Chotomowie. O godz. 10.00 złożono wieńce przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo – Brzozów”.

DSC_1106

Na uroczystości pojawili się m.in. Joanna Marjańska, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Jabłonnie i Edmund Kuklewski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Jabłonny

Marek Karpowicz