Będzie wsparcie dla organizacji pozarządowych. Specjalny punkt w Legionowie

Już 8 lutego w Legionowie zostanie uruchomiony specjalny punkt wsparcia dla organizacji pozarządowych z terenu powiatów legionowskiego oraz nowodworskiego. – Jeżeli ktoś ma dobry pomysł, wie jak go realizować i jeszcze to robi, to jest lokomotywą rozwoju społecznego – mówił koordynator i wolontariusz projektu Artur Pozorek.

W ostatnią sobotę w Zakładzie Aktywności Zawodowej Zdrówko w Legionowie odbyło się spotkanie liderów społecznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów ekonomii społecznej. Organizatorami były Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Viribus Unitis” oraz Fundacja Humanum Est.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Podczas konferencji padła zapowiedź, że już 8 lutego wystartuje projekt dotyczący profesjonalizacji kadr organizacji pozarządowych w powiatach legionowskim i nowodworskim. – W naszej siedzibie na ul. Kazimierza Wielkiego 22 w Legionowie uruchomimy punkt wsparcia dla organizacji pozarządowych. W tygodniu oraz w weekendy będzie dyżurował specjalista wspierający organizacje. Będą również odbywały się szkolenia i warsztaty – poinformował Artur Pozorek.

Projekt zakłada także organizację wyjazdów studyjnych do Torunia i Bydgoszczy, gdzie można będzie zapoznać się z funkcjonowaniem tamtejszych organizacji pozarządowych. Ponadto planowane jest uruchomienie portalu internetowego przeznaczonego dla organizacji pozarządowych.

Obsługą organizacji pozarządowych, także indywidualną, będą zajmować się osoby wyspecjalizowane w tym zakresie.

Obecnie nie korzystają z większych możliwości

Celem projektu jest zmiana sposobu funkcjonowania organizacji pozarządowych z terenu powiatów legionowskiego i nowodworskiego, które obecnie w swoich działaniach mają niewielki zasięg i sięgają głównie po środki finansowe z gmin bądź czasami z powiatu. – Organizacje nie korzystają ze środków chociażby z takich źródeł jak Samorząd Województwa Mazowieckiego, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich czy program kierowany do seniorów – zauważył Artur Pozorek.

Ponadto okazuje się, że aż 90 proc. organizacji pozarządowych z powiatu legionowskiego w czasie roku kalendarzowego nie przekracza dochodu 10.000 zł, natomiast 50 proc. nawet 5.000 zł.

Największą bolączką dla organizacji pozarządowych jest jednak to, że ich przedstawiciele często nie wiedzą jak wypełnić wnioski, aby skorzystać ze środków finansowych. Powód? Spotkania informacyjne są robione na szybko, tematy poruszane pobieżnie, natomiast na porządne warsztaty po prostu brakuje czasu. Brakuje również indywidualnych rozmów.

Zdrówko pozytywnym przykładem

Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Zakład Aktywności Zawodowej Zdrówko jest bowiem prowadzony przez organizację pozarządową. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego restauracja mogła w nowoczesny sposób wyposażyć kuchnię, jak również wnętrze lokalu.

Jak poinformowała prezes Fundacji Emanio Arcus Małgorzata Trzcińska, Zdrówko zatrudnia 25 osób, w tym aż 18 osób niepełnosprawnych.