Będzie nowa szkoła we wsiach zachodnich. Nie wiadomo, skąd pieniądze na zakup działek

Rada Gminy wyraziła zgodę na nabycie dwóch działek na granicy Skierd i Rajszewa, gdzie w przyszłości miałaby powstać nowa szkoła podstawowa. Urząd Gminy musi jeszcze znaleźć 3,1 mln zł, aby pozyskać upatrzone tereny. Z tym może być jednak problem. – W tej chwili nie ma w budżecie środków finansowych na zakup tej nieruchomości – przyznał wójt Jarosław Chodorski.

Podczas wrześniowej sesji radni przegłosowali uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na nabycie działek w Skierdach o łącznej powierzchni 3,8225 ha za kwotę 3,1 mln zł. Możliwe, że w przyszłości u zbiegu ulic Modlińskiej z Lipową powstanie szkoła podstawowa.

– Nieruchomość jest bardzo duża, bo ma łącznie prawie cztery hektary. Była tylko taka forma negocjacji, ponieważ z drugiej strony nie było woli, aby odkupić część nieruchomości, a od tego zaczynały się na nasze negocjacje. Dla porównania działka przeznaczona pod szkołę w Jabłonnie przy ul. Akademijnej 14 ma powierzchnię 1,2 ha. Jest to zdecydowanie większa nieruchomość i część pewnie w przyszłości będzie zagospodarowana pod inne cele inwestycyjne, które dzisiaj są nieokreślone – stwierdził Jarosław Chodorski.

Wójt dodał, że w budżecie gm. Jabłonna nie ma pieniędzy na sfinansowanie podjętej uchwały, ale jeśli będzie zgoda radnych, urząd w najbliższych miesiącach będzie przedstawiał propozycje źródła finansowania zakupu działek w Skierdach.

– Dzisiaj nie jestem stanie odpowiedzieć na pytanie, czy to będzie pokryte z naszych środków finansowych czy z zaciągniętych obligacji – mówił Jarosław Chodorski.

Wojciech Nowosiński, przewodniczący Rady Gminy zauważył, że w przypadku, gdyby nieruchomość okazała się za duża na potrzeby gminy, część działki można będzie sprzedać.

W trakcie sesji nie poinformowano, kiedy miałaby rozpocząć się budowa szkoły w Skierdach.

Szkoła w Skierdach czy Jabłonnie?

Podczas sesji padło również pytanie, czy zakup nieruchomości w Skierdach, będzie miał wpływ na podejmowane decyzje związane z budową szkoły w Jabłonnie.

– Jeśli chodzi o realizację inwestycji celu publicznego budowy szkoły w Jabłonnie, jest to nasza pierwsza decyzja w tym zakresie, więc tutaj kontynuacja tego przedsięwzięcia będzie realizowania. Jesteśmy przed ogłoszeniem przetargu – odpowiedział wójt.

– Nikt przez ani jeden moment nie miał żadnych wątpliwości, że zakup tego terenu w jakikolwiek sposób będzie mógł stanowić zagrożenie dla budowy szkoły w Jabłonnie, która na dzień dzisiejszy ma priorytet we wszelkich inwestycjach edukacyjnych na terenie naszej gminy – dodała Joanna Doktor, radna ze wsi zachodnich.

Od kilku miesięcy coraz częściej w kuluarach pojawiają się głosy, iż należałoby zastanowić się, czy w pierwszej kolejności nowa szkoła powinna powstać w Jabłonnie, czy jednak we wsiach zachodnich. Jest to spowodowane tym, że gm. Jabłonna może mieć problemy związane ze sfinansowaniem obu inwestycji. Już teraz brakuje pieniędzy na rozpoczęcie budowy szkoły w Jabłonnie. Ponadto w tym roku gmina miała wykonywać projekt szkoły w Jabłonnie, ale na wrześniowej sesji zdjęto z tej inwestycji 500 tys. zł i całą kwotę przesunięto na lata 2022-2023.