Nie bądźmy obojętni na potrzebujących pomocy

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. – Apelujemy też aby zwracać uwagę na osoby, które ze względu na sytuację życiową np. chorobę mogą wyjść z domu i mieć problemy z powrotem do niego – mówią policjanci. Do takiej sytuacji doszło ostatnio w pobliskim Legionowie.

W miniony weekend zgłaszający powiadomił policjantów, że jego żona, w wieku 69 lat chorująca na Alzheimera, w godzinach porannych wyszła z domu, aby udać się na cmentarz. Mężczyzna zaniepokojony długą nieobecnością żony ok. godz. 18.30 zgłosił w legionowskiej komendzie zaginięcie kobiety. Policjanci z uwagi na chorobę kobiety i możliwość zagrożenia życia i zdrowia podjęli czynności poszukiwawcze. Po niespełna dwóch godzinach funkcjonariusze odnaleźli zaginioną w okolicy cmentarza. Zbadana przez lekarza wróciła do domu.

– Na przykładzie tego zdarzenia apelujemy do Państwa, aby zwracać uwagę i mieć nadzór nad osobami, które ze względu na swoją sytuację życiową, np. podeszły wiek, choroby związane z zanikami pamięci czy też niepełnosprawność umysłową bądź ruchowa, mogą znaleźć się w sytuacjach stanowionych zagrożenie dla ich życia i zdrowia, takich jak niskie temperatury powietrza, brak orientacji w terenie, szybko zapadający zmrok – mówi podkom. Emilia Kuligowska, oficer prasowy KPP Legionowo.

Policjanci zawsze w takich przypadkach prowadza czynności w celu odnalezienia osoby zaginionej. Pora roku i niskie temperatury  na zewnątrz powodują, ze każda godzinna spędzona w tych warunkach  atmosferycznych wpływa niekorzystnie na stan osoby poszukiwanej.

Ponadto należy pamiętać,  że szczególnie narażeni na wychłodzenie organizmu są bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie, jak informuje policja, jest natychmiast sprawdzane.

– Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach – dodaje E. Kuligowska.

O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonnie.

Jabłonna Dla Mieszkańców