79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września Polacy obchodzili 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. O upamiętnieniu wydarzeń z 1939 roku pamiętali kandydaci na wójta gm. Jabłonna – Jarosław Chodorski i Adam Krzyżanowski. Ten pierwszy zaliczył jednak wpadkę, ponieważ… pomylił rocznice.

1 września 1939 roku dokładnie o godz. 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wcześniej Niemcy zbombardowali Tczew i Wieluń. Wczoraj w całej Polsce odbywały się uroczystości przypominające o tamtych wydarzeniach.

– 1 września – 97. rocznica wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszej w historii Polski. Pamiętajmy o wszystkich patriotycznych miejscach w Naszej gminie, także o tych mniej uczęszczanych – napisał na Facebooku Jarosław Chodorski, obecny wójt gm. Jabłonna.

Pomyłkę wójta związaną z błędną rocznicą wybuchu wojny szybko wychwycili internauci. J. Chodorski podziękował za zwrócenie uwagi.

– Dziś obchodzimy 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Wspólnie z Agnieszką Majsterek i Robertem Burczyńskim złożyłem przed pomnikami w Jabłonnie i Chotomowie biało-czerwone wieńce. 1 września nie jest świętem państwowym, nie jest również świętem narodowym. My jednak przypominamy o najtragiczniejszych wydarzeniach, jakie mogą zdarzyć się w życiu każdego narodu. O wybuchu wojny, o najeździe obcych wojsk i zabraniu niepodległości. Pamiętamy! – poinformował również na Facebooku Adam Krzyżanowski, kandydat na wójta gm. Jabłonna.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Jarosław Chodorski, Adam Krzyżanowski