76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Chwała Bohaterom!

Pierwszego sierpnia 1944 roku punktualnie o godz. 17.00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W Jabłonnie i Chotomowie odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia sprzed 76 lat. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono najpierw na granicy Chotomowa i Legionowie. O godz. 10.00 złożono wieńce przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo – Brzozów”.

Godzina „W” w Jabłonnie

Tradycyjnie główne uroczystości odbywały się w Jabłonnie, gdzie o godz. 17.00 zawyła syrena i zatrzymał się ruch – nasi mieszkańcy minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, przybyłe delegacje złożyły wieńce przed Pomnikiem Poległych w latach 1939-1945.

Chotomów też pamiętał

Z kolei w Chotomowie też przed Godziną „W” z okien Gminnego Centrum Kultury w Chotomowie można było usłyszeć pieśni powstańcze. Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego uczcili także okoliczni mieszkańcy, którzy zebrali się na pobliskim rondzie.


Uroczystości zakończyły się Mszą św. w intencji wszystkich poległych w Powstaniu Warszawskim, która odbyła się w kościele w Chotomowie.