Zburzono stuletni budynek sióstr zakonnych. Powstanie tam nowe osiedle mieszkaniowe?

Przy ul. Żeligowskiego w Chotomowie zburzono stuletni budynek, w którym m.in. podczas wojny ukrywano polskich Żydów. Na blisko 2,5-hektarowej działce prawdopodobnie powstanie osiedle domów jednorodzinnych. Wiosną Urząd Gminy Jabłonna w ekspresowym tempie przystąpił do sporządzania nowego planu, który umożliwi wykonanie takiej inwestycji. Wojciech Nowosiński, przewodniczący Rady Gminy i współwłaściciel firmy budowlanej poinformował, że jest szczerze dumny z działań podejmowanych przez jabłonowski urząd.

Przed miesiącem pisaliśmy, że 26 kwietnia do Urzędu Gminy wpłynął wniosek Zgromadzenia Sióstr Narodzenia NMP o zmianę przeznaczenia działki przy ul. Żeligowskiego w Chotomowie na mieszkalne jednorodzinne, po czym urzędnicy w ekspresowym tempie przygotowali na sesję Rady Gminy uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia nowego planu i 24 maja radni przegłosowali ją.

– Wójt Gminy Jabłonna ocenił zasadność zgłoszonych potrzeb zarówno ze strony Zgromadzenia Sióstr Narodzenia NMP jak również ze strony gminy Jabłonna – informował Urząd Gminy.

TAK BYŁO:

TAK JEST:
Mieszkańcy nie chcą zmiany planu

Jeszcze przed głosowaniem radna Aneta Mrozek zapowiedziała, że będzie głosowała przeciwko tej uchwale. – Zgłosiło się do mnie bardzo wielu mieszkańców z bezpośredniego sąsiedztwa tego terenu i nie chcą zmiany tego planu. Zwłaszcza, że (…) plan był zmieniany dwa lata temu i kolejna zmiana nie do końca jest tutaj potrzebna. Mieszkańcy wtedy wiedzieli o zmianie i wszystkie sugestie były zgłaszane, dlatego nie widzę potrzeby kolejnej zmiany. Państwo mówiliście, że słuchacie głosu mieszkańców, więc go teraz przedstawiam. Mieszkańcy nie chcą zmiany tego planu – zwróciła się do radnych Aneta Mrozek.

Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Nowosiński poinformował, że jego zdaniem mieszkańcy mieli bardzo dużo czasu, żeby zaktywizować się, ale do urzędu nie wpłynęło żadne pismo z listą podpisów. – Używanie słowa „mieszkańcy” w liczbie mnogiej to jest daleko idąca moim zdaniem sugestia – kpił z radnej Wojciech Nowosiński.

Zburzono historyczny budynek

Minęło ledwie kilka tygodni, a na działce rozpoczęły się pierwsze pracy. Właściciel terenu podjął decyzję o zburzeniu wiekowego budynku sióstr zakonnych, które ostatecznie przeprowadzono w lipcu.

– Na prawie 2,5 ha działce powstaną zapewne nowe budynki. Co to będzie, okaże po przygotowywanym planie przez jabłonowski magistrat. Budynek, który mieścił się vis a vis przedszkola gminnego przy Żeligowskiego, został już zburzony i przemielony, pozostała z niego sterta gruzu – pisze Życie Chotomowa.

Portal przypomina, że zgodnie z relacjami mieszkańców, budynek ten powstał około 100 lat temu w okresie międzywojennym, tj. około 1920 roku i rezydował tu wówczas Zakon Sióstr Zbożnej Pracy, który podczas wojny ukrywał polskich Żydów. Informowała o tym w jednym ze swoich wywiadów zasłużona mieszkanka Chotomowa – Pola Kowalska Cudna, łączniczka Powstania Warszawskiego, współautorka książki „Chotomów – Jabłonna od wieków razem”.

Przewodniczący Rady: życzę, żebyśmy zmieniali jak najwięcej planów

Podczas majowej sesji Wojciech Nowosiński podzielił się swoimi refleksjami na temat rozpoczęcia prac związanych ze zmianą przeznaczenia terenu m.in. przy ul. Żeligowskiego.

– Osobiście bardzo się cieszę i jestem szczerze dumny, że podejmujemy (uchwały – red.) i urząd podejmuje, a przede wszystkim przygotowuje uchwały o zmianie planów zagospodarowania przestrzennego. To świadczy, że my wszyscy jesteśmy wyczuleni na dynamiczne zmiany, jakie zachodzą na naszym terenie, szczególnie te urbanizacyjne, które oczywiście są spowodowane dynamicznym rozwojem gminy (…). Bardzo serdecznie dziękuję za to oraz życzę sobie i państwu, żebyśmy w przyszłości tych planów zagospodarowania zmieniali jak najwięcej. Nawet, jeżeli dotyczyłoby to ich niewielkich obszarów – stwierdził Wojciech Nowosiński, prywatnie współwłaściciel firmy budowlanej.