Jabłonna idzie śladami Warszawy. Postawią na tolerancję

Jarosław Chodorski, wójt gm. Jabłonna podpisze deklarację LGBT+ na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych. Również na najbliższej sesji radni podejmą uchwałę intencyjną. – Jabłonna od zawsze kojarzona jest z tolerancją i różnorodnością. Chcemy dawać dobry przykład innym gminom – tłumaczą jabłonowscy samorządowcy.

W deklaracji wymienione zostały obszary, które w opinii społeczności LGBT+ wymagają podjęcia działań. Najważniejsze postulaty zawarte w dokumencie dotyczą między innym bezpieczeństwa, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, wolności artystycznej i równouprawnienia w miejscu pracy.

Tekst deklaracji został przygotowany przez organizacje zrzeszające społeczność LGBT+. Brały w tym udział Stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza, Lambda Warszawa, Fundacja Trans-Fuzja, Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Wolontariat Równości.

– Deklaracja jest początkiem naszej wspólnej pracy nad jej wdrażaniem. Chcemy jasno podkreślić, że to nasza deklaracja mówiąca o tym, że inne instytucje powinny przemyśleć i także wdrażać te przepisy i obierać taki kierunek polityki, jaką my dzisiaj jasno deklarujemy w Jabłonnie – twierdzą samorządowcy.

Deklaracja oprócz kwestii bezpieczeństwa i ratowania życia, mówi o uczeniu tego, iż osoby LGBT+ nie są osobami gorszymi.

Deklaracja zostanie podpisana przez wójta Chodorskiego podczas kwietniowej sesji Rady Gminy. Ponadto podczas sesji zostanie przyjęta uchwała intencyjna w sprawie LGBT+. Odpowiedzialny za przygotowanie projektu uchwały jest wiceprzewodniczący rady – Radomir Czauderna.

W połowie lutego podobną deklarację podpisał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

/redakcja/
Fot. Pixabay