Załatają dziurę budżetową 42 milionami

Gmina Jabłonna chce wyemitować obligacje komunalne, by ratować swój budżet. W ten sposób samorządowcy zamierzają pozyskać 42 miliony złotych i dokończyć  inwestycje, które zaplanowano na 2019 rok.

W porządku najbliższej sesji Rady Gminy znajduje się punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie emisji obligacji gminy Jabłonna. Wójt Jarosław Chodorski zamierza zaproponować radnym wyemitowanie obligacji na łączną kwotę 42 mln zł.

- W najbliższy poniedziałek #GminaJablonna zdecyduje się na emisję obligacji. Kwota - bagatela - 42.000.000 zł. Jabłonowski urząd nie ma pieniędzy na tegoroczne inwestycje, dlatego zamierza ratować się obligacjami. Ich wykup potrwa do 2036 roku – informuje na Twitterze Daniel Szablewski.

Zgodnie z projektem uchwały środki uzyskane z emisji obligacji komunalnych zostaną przeznaczone na sfinansowanie planowanego deficytu tegorocznego budżetu. Obligacje zostaną wykupione przez gminę w latach 2021-2036.

- Emisja obligacji nastąpi po podpisaniu umowy z wybranym bankiem. Oprocentowanie obligacji będzie oparte na stawce WIBOR 6M i marży banku – czytamy w uzasadnieniu do uchwały przygotowanej przez Martę Wojtachnio, skarbnik gminy.

Emisja obligacja poprawi teraźniejszą sytuację gm. Jabłonna, ponieważ ta nie byłaby w stanie zrealizować tegorocznych inwestycji bez wspomagania się pieniędzmi uzyskanymi z obligacji. Powód? Obecnie urząd może przeznaczyć na inwestycje jedynie ok. 11,5 mln ze środków własnych i ok. 25 mln w ramach dotacji – brakuje zatem 42 mln zł, żeby wykonać zadania zapisane w budżecie. Problem może pojawić się dopiero w przyszłości, kiedy wystąpi ryzyko przekroczenia wskaźników finansowych, a to oznaczałoby niemożność sięgania po kredyty konieczne na rozwój gminy.

red

4 komentarzy do “Załatają dziurę budżetową 42 milionami

 • 22 maja 2019 at 18:23
  Link

  Dlaczego nie było konkursu na tak poważne stanowisko jak skarbik gminy? Miało być transparentnie i ciągle nie jest? Coraz mniej zaczyna mi się podać co się w tej gminie dzieje. Teraz emisja obligacji na 40 mln? Dlaczego wójt doprowadził do takiego deficytu?

  Odpowiedz
 • 22 maja 2019 at 19:47
  Link

  ilu jeszcze możemy przyjąć uchodzców z Izabelina ?

  Odpowiedz
 • 23 maja 2019 at 08:36
  Link

  A po nas choćby potop…

  Odpowiedz
 • 24 maja 2019 at 19:49
  Link

  Cicho tam wójt wie lepiej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *