Warszawa rezygnuje z plastiku. A Jabłonna?

- Nie lubimy plastiku i chcemy go ograniczać, dlatego zaczynamy od siebie! Jednorazowe plastikowe kubki, butelki, talerze, sztućce, mieszadełka, patyczki, słomki - tego w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawa już nie będzie. To samo dotyczy też wydarzeń, które organizujemy. Kto idzie w nasze ślady? - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Czy Gmina Jabłonna powinna wziąć przykład ze swoich sąsiadów?

Rafał Trzaskowski wydał wczoraj zarządzenie w sprawie zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Powód? Warszawa podejmuje kolejne działania w celu ochrony środowiska naturalnego. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, Urząd m.st. Warszawy oraz jednostki podległe nie będą już korzystały z jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzy sztucznych. Mają je zastąpić wielorazowe odpowiedniki lub jednorazowe produkty ulegające kompostowaniu lub biodegradacji. Zarządzenie dotyczy również pikników, koncertów i innych wydarzeń organizowanych przez naszych sąsiadów. Warszawa będzie również m.in. promowała spożywanie wody z kranu, jak i kupowała napoje w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku.

A co z Jabłonną?

- Warszawa rezygnuje z "jednorazówek" z tworzyw sztucznych, np. butelek, talerzy, sztućców. A może by tak w Gminie Jabłonna? - pyta na Twitterze nasz dziennikarz.

Jakie jest Państwa zdanie? Gmina Jabłonna powinna zdecydować się na podobny krok, co Warszawa? Plastik powinien zniknąć z jabłonowskiego urzędu i jednostek podległych, jak również z pikników i koncertów organizowanych przez gminę? Włodarze powinni realizować działania wpływające na ochronę środowiska naturalnego?

fot. Rafał Trzaskowski - Facebook

4 komentarzy do “Warszawa rezygnuje z plastiku. A Jabłonna?

 • 29 maja 2019 at 20:51
  Link

  Ja bym chętnie widział rezygnację z plastiku zwłaszcza, że z plastiku są wójt i jego ferajna.

  Odpowiedz
 • 30 maja 2019 at 04:45
  Link

  Może najpierw załatwmy dobre pojemniki do segregacji odpadów, bo tą z małymi dziurami to kpina. Rezygnacja z plastiku nie jest kluczowym wyzwaniem dla gminy, bo ja trzeba przeprowadzić a nie pisać na TT. Jak widać czaskowski ma dwa sukcesy, karta lgtbqwerty i plastik.
  Prezydęt na miarę wyzwań Stolycy

  Odpowiedz
 • 31 maja 2019 at 08:44
  Link

  Do Klossa: Nie jestem zwolennikiem pana Trzaskowskiego, ale dobre decyzje należy popierać, nie ważne, z której strony pochodzą. Krytyka musi być merytoryczna i wyważona, bo w przeciwnym razie wywoła więcej szkód niż przyniesie pożytku.

  Odpowiedz
  • 2 czerwca 2019 at 15:46
   Link

   Racja z tym plastikiem to dobry pomysł, ale trochę na zbyt małą skalę by uratować planetę

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *