Urzędnicy sprawdzą czym palisz w piecu

Urząd Gminy zachęca mieszkańców do anonimowego zgłaszania lokalizacji, w których istnieje podejrzenie spalania niedozwolonego opału, w tym śmieci. W ramach akcji „Namierz kopciucha” urzędnicy będą przeprowadzać kontrole opału oraz informować o możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę pieca.

Jak informuje Urząd Gminy, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego od lipca 2018 na terenie naszego województwa nie można spalać w kotłach, piecach i kominach: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszkanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokre drewno). Zakazy dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych.

Uruchomiono akcję

W związku z tym Urząd Gminy postanowił uruchomić akcję „Namierz kopciucha”. Mieszkańcy mogą zgłaszać gminie lokalizacje, w których zachodzi prawdopodobieństwo spalania odpadów bądź zabronionych paliw. Zgłoszenia będą trafiać bezpośrednio do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami.

– Po przyjęciu zgłoszenia, urzędnicy przeprowadzą kontrolę we wskazanej lokalizacji. Podczas kontroli, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami sprawdzą jaki opał jest stosowany we wskazanej lokalizacji oraz udzielą informacji o możliwościach otrzymania dofinansowania wymiany pieca ze środków gminnych lub krajowych (według obowiązujących przepisów wszystkie stare piece muszą być wymienione do 2023 roku) – informuje Urząd Gminy.

Zgłoszenia można wysyłać TUTAJ.

Sprawdzimy akcję

Podczas trwania akcji nasza redakcja sprawdzi, w jakim czasie urzędnicy reagują na nadesłane zgłoszenia. Zapytamy Urząd Gminy o konkretne liczby nadesłanych zgłoszeń, wizyt pod wskazanymi adresami oraz nałożonych kar. Przyjrzymy się także temu, czy kontrole odbywają się tylko w godzinach pracy urzędu, czy też popołudniami i w weekendy, kiedy najczęściej dochodzi do spalania odpadów lub niedozwolonych paliw.