Szpital w Legionowie już przyjmuje pacjentów

W ubiegłym tygodniu swoją działalność rozpoczął szpital w Legionowie, stanowiący filię Wojskowego Instytutu Medycznego. – Ten szpital został zbudowany w ciągu 2 lat. Myślę, że jest to dobry czas – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

19 stycznia 2022 roku szef MON uczestniczył w uroczystym otwarciu nowego, wojskowego szpitala w Legionowie. Szpital rozpoczyna działalność ponad pół roku wcześniej, niż zakładał to pierwotny plan. Nieco ponad dwa lata temu Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, podpisał umowę na budowę szpitala.

– Mieszkańcy Legionowa wielokrotnie słyszeli obietnice, zapewnienia, szczególnie wygłaszane przez lokalnych włodarzy, że szpital jest potrzebny, że zaraz szpital zostanie zbudowany. Mieli swego czasu kontrolę zarówno w mieście, w powiecie, w województwie, w państwie polskim, bo przecież i rząd i prezydent do 2015 r. byli z jednej opcji, a więc włodarze lokalni, władze państwowe szpitala nie zbudowały. A kiedy w 2015 r. do władzy doszło PiS, wtedy bezpieczeństwo stało się rzeczywistym priorytetem władz – mówił Mariusz Błaszczak.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON przypomniał, że z rozszerzonej opieki medycznej, jaką zapewnia szpital skorzystają zarówno mieszkańcy regionu, jak również żołnierze Wojska Polskiego.

– Kiedy objąłem urząd ministra obrony narodowej w styczniu 2018 r. rozpocząłem formowanie nowych związków taktycznych, myślę tu o 18. Dywizji Zmechanizowanej, która operuje na wschód od Wisły i szpital właśnie otwierany w Legionowie stanowi dla niej zaplecze medyczne. Również w powiecie legionowskim, w Zegrzu znajduje się Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc tego najmłodszego rodzaju polskich sił zbrojnych, a więc żołnierze WOT-u również będą leczyć się w Legionowie, w tym szpitalu. Ale ten szpital jest otwarty dla mieszkańców powiatu, mieszkańców województwa mazowieckiego. Ten szpital został zbudowany w ciągu 2 lat. Myślę, że jest to dobry czas – powiedział Mariusz Błaszczak.

Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny Warszawa

Placówka będzie funkcjonować jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) – znanego szpitala przy Szaserów, oferując chorym kompleksową opiekę medyczną w miejscu lub w głównej siedzibie Instytutu – w Warszawie.

– Szpital legionowski ma do dyspozycji 90 łóżek, składa się z 6 oddziałów, są też 2 sale operacyjne. Szpital jest czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu. 30% łóżek to są łóżka intensywnej opieki medycznej. To jest pewne nowe rozwiązanie, które wynika z doświadczeń Wojskowego Instytutu Medycznego. To bardzo mocno podkreślam, że to wszystko, co zostało zaplanowane i przeprowadzone w Legionowie opiera się na doświadczeniach WIM, na doświadczeniach kadry, lekarzy wojskowych i pracowników WIM-u, a wszyscy doskonale wiemy, że WIM odznacza się wysokim poziomem pomocy medycznej, ma bardzo mocną markę, renomę. Jestem pewien, że dobre zdrowie będzie w Legionowie, można powiedzieć, że już od dziś jest w Legionowie – podkreślił szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał, że w ramach szpitala będzie funkcjonowała przychodnia, która umożliwi mieszkańcom regionu wykonywanie badań profilaktycznych. – Chcę też podkreślić, że szpital będzie prowadził wiele akcji skierowanych do mieszkańców. I tak, już od 14 lutego szpital zaprasza na badania mieszkańców, bo profilaktyka jak wiemy, zawsze jest niezwykle istotna – mówił minister.

***

W uroczystości udział wzięli:

  • Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej
  • gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak – dyrektor WIM
  • Aurelia Ostrowska – dyrektor DWSZdr.
  • gen. broni Wiesław Kukuła – dowódca WOT, Zegrze
  • Filip Nowak – prezes NFZ
  • Konstanty Radziwiłł – wojewoda mazowiecki
  • Zbigniew Terek – dyrektor MOW NFZ
  • insp. Anna Jędrzejczak – komendant powiatowy Policji w Legionowie
  • mł. bryg. Karol Mendak – z-ca kom. powiatowego PSP w Legionowie
  • ks. Tomasz Chciałowski – wiceprzew. Rady Społecznej WSPL Legionowo
  • Dariusz Neudek – dyrektor WSPL /szef grupy likwidacyjnej WSPL Legionowo
  • Remigiusz Szlubowski – prezes RSJ House, sponsor kampanii medialnej
  • Rafał Dworakowski – kierownik budowy, Strabag
  • Waldemar Wójcik – członek zarządu, Strabag
  • Monika Szczygieł-Gołębiowska – dyrektor Oddziału II, Strabag
  • Sylwia Uchacz – dyrektor finansowa Grupy Medycznej, Strabag
  • ks. ppłk Marcin Czeropski – parafia wojskowa, Legionowo oraz pozostali zaproszeni goście i mieszkańcy Legionowa

***

Szpital zaprojektowano na podstawie najnowszych standardów wyposażenia i organizacji opieki obowiązujących na europejskim rynku zdrowia, co znalazło potwierdzenie m.in. w liczbie łóżek planowych oraz miejsc intensywnej opieki medycznej.

Nowy szpital zapewni podstawową i specjalistyczną pomoc medyczną całodobowo. W szpitalu będą funkcjonować oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny oraz ginekologiczny.

Placówka jest przygotowana do hospitalizacji jednocześnie około 90 pacjentów. Łączny koszt inwestycji wyniósł 160 mln złotych i został pokryty w całości z środków budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Funkcjonowanie szpitala nie będzie obciążeniem dla budżetu lokalnego samorządu i będzie rozliczane w ramach Wojskowego Instytutu Medycznego.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/Wojskowy Instytut Medyczny; fot. MON