Radni znajdą pieniądze na wynagrodzenia dyrektora i prezesa? Podatek od nieruchomości w górę?

Podczas jutrzejszej sesji gminni radni będą głosować nad projektami uchwał dotyczącymi m.in. utworzenia spółki EKO Jabłonna, powołania Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jabłonnie oraz wysokości stawek podatku od nieruchomości. Podwyżka podatku ma zwiększyć przyszłoroczne dochody gminy o ok. 439 tys. zł. Czy to wystarczy na wynagrodzenia dla nowego prezesa spółki i nowego dyrektora OSiR?

W porządku obrad jutrzejszej (25.11) sesji Rady Gminy znajduje się projekt uchwały dotyczący utworzenia jednoosobowej spółki prawa handlowego pod firmą Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO Jabłonna. Ponadto radni będą głosować nad uchwałą o powołaniu od 1 stycznia 2020 roku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jabłonnie, który ma zostać wydzielony z obecnie istniejącego Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie (Centrum Kultury będzie funkcjonować osobno).

Ile będą zarabiać w spółce i ośrodku sportu?

Decyzje związane z utworzeniem GPK EKO Jabłonna oraz OSiR Jabłonna wpłyną na zwiększenie zatrudnienia w strukturach gminnych. Powstaną m.in. stanowiska prezesa spółki i dyrektora OSiR. W ubiegłym roku dyrektor GCKiS Jabłonna, po odliczeniach do opodatkowania, zarobił ponad 110 tys. zł. Powstaną również stanowiska dla szeregowych pracowników.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Powołają spółkę EKO Jabłonna. Powstanie też Ośrodek Sportu i Rekreacji

Podatek od nieruchomości w górę?

Wszystko wskazuje na to, że środki finansowe na wynagrodzenia nowych pracowników, dyrektora i prezesa zostaną wygospodarowane w wyniku podniesienia stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok. Jak informuje Gazeta Powiatowa, podczas Komisji Rozwoju radni zgodzili się na propozycję gminnej skarbniczki Marty Wojtachnio odnośnie podniesienia podatku o 5 groszy z 0,70 zł do 0,75 zł za metr kwadratowy dla budynków mieszkalnych i o 7 groszy dla gruntów pozostałych z 0,33 zł do 0,40 zł za metr kwadratowy.

Zgodnie z wyliczeniami skarbnika, dzięki temu dochody gminy zwiększyłyby się w 2020 roku o ok. 439 tys. zł. Wójt Jarosław Chodorski mógłby przeznaczyć je np. na wynagrodzenia w GKP EKO Jabłonna i OSiR Jabłonna.

Sprawdzimy jak głosują radni

W nowym tygodniu opublikujemy imienne listy z głosowań Rady Gminy odnośnie uchwał dotyczących utworzenia spółki, powołania zakładu budżetowego oraz wysokości stawek podatku od nieruchomości.

4 komentarzy do “Radni znajdą pieniądze na wynagrodzenia dyrektora i prezesa? Podatek od nieruchomości w górę?

 • 24 listopada 2019 at 15:32
  Link

  3 albo 4 zagłosuje przeciwko lub wstrzyma się. Ale swoje zrobią klepaki, czyli radni, którzy głosują wszystko jak chce wójt. Taka Grzelak, Doktor, Rybałko, Czauderna czy Urbańscy, jak by wójt chciał kupić działkę na księżycu, możliwe że zagłosowaliby za …

  Odpowiedz
 • 24 listopada 2019 at 20:30
  Link

  Pięknie. Mimo wszystko mam nadzieje, że tym razem radni jednak nie zagłosują za uchwałami o powołaniu gminnej spółki i powołaniu ośrodka sportu i rekreacji- my nie potrzebujemy igrzysk. Przygotowane uchwały nie zawierają żadnych merytorycznych uzasadnień. To wygląda tak jakby jacyś znajomi wójta potrzebowali ciepłych posadek. Jeszcze na dokładkę podwyżka podatków.
  W zamian mieszkańcy będą mieli tylko do spłacania ogromne kredyty, które zaciąga obecnie gmina. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się wyborcom wójta.

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2019 at 10:35
  Link

  Tylko czekam kiedy powołają spółkę i ogłoszą konkurs na dyrektora/prezesa. Zgloszę się i zaproponuje, że będę pobierał minimalne wynagrodzenie przewidziane ustawą. Oczywiście kwalifikacje będę mieć “prima-sort”. Ciekawe czy mnie wybiorą? 😉

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2019 at 12:36
  Link

  A ja czekam na rozdzielenie stołków pod ośrodek sportu. Podobno pewna Beata z Chotomowa aż przebiera nóżkami.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *