Radni i wójt na szkoleniu. Rozmawiali o kredytach, obligacjach i budżecie

Jak utrzymać płynność finansową gminy? W jaki sposób zaciągnąć kredyty i pożyczki? Czym jest absolutorium i wieloletnia prognoza finansowa? Wójt i radni uzyskali odpowiedź na te pytania podczas dwudniowego szkolenia, które odbyło się pod koniec marca w Raszynie. Spostrzeżenia dotyczące wykładów można było omówić podczas rozmów kuluarowych.

W poprzednim miesiącu informowaliśmy, że Rada Gminy Jabłonna postanowiła zabezpieczyć środki finansowe na organizację szkolenia dla radnych. Radni nie musieli długo czekać na możliwość poszerzenia swojej wiedzy. Szkolenie odbyło się 22 i 23 marca w Raszynie.

- Pierwszego dnia (piątek): tematem szkolenia była gospodarka finansowa gminy – rola organu stanowiącego i wykonawczego. Drugiego dnia poruszany był temat planowania przestrzennego jako narzędzia rozwoju gminy. Szkolenie prowadzone było przez profesjonalnych trenerów - mówi Agnieszka Sobczak, sekretarz gminy.

W szkoleniu udział wzięło 13 radnych oraz wójt Jarosław Chodorski, wicewójt Marcin Michalski i urzędnik odpowiedzialny za organizację szkolenia. Prowadzący poruszyli tematy m.in. przygotowania, uchwalenia i realizacji budżetu, wyniku finansowego budżetu, zasad i możliwości zaciągania kredytów i pożyczek oraz emisji obligacji komunalnych, badania zdolności kredytowej czy ustalenia warunków utrzymania płynności finansowej. Zdobytą wiedzę można było omówić od godz. 20.30 podczas – jak czytamy w programie – rozmów kuluarowych.

Szkolenie odbyło się w ośrodku Falenty Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne w Raszynie i kosztowało 8.407 zł. Wspomniana cena objęła wyżywienie uczestników, przerwy kawowe, nocleg oraz wynagrodzenie dla trenerów.

- Zamówienie nie obejmowało zapewnienia uczestnikom napojów alkoholowych - mówi A. Sobczak.

Podczas lutowej sesji radna Katarzyna Lulis-Rzeszut zauważyła, że szkolenie mogłoby odbyć się w Domu Ogrodnika w Jabłonnie lub w Domu Strażaka w Chotomowie. W ten sposób gmina nie musiałaby ponosić kosztów noclegu. Zapytaliśmy o to urzędników - sekretarz Sobczak nie skomentowała jednak tego pytania.

Daniel Szablewski, fot. Falenty Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne

8 komentarzy do “Radni i wójt na szkoleniu. Rozmawiali o kredytach, obligacjach i budżecie

 • 19 kwietnia 2019 at 15:26
  Link

  Wójt jeździ na szklenia i nic z nich nie wynika. Może poddałby się jakiemuś egzaminowi państwowemu? Wtedy wiedzielibyśmy, że nasze pieniądze są dobrze wydatkowane.

  Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2019 at 08:56
  Link

  W artykule zabrakło najważniejszego elementu szkolenia – fitness – łapki w górę.

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2019 at 09:50
  Link

  Doniesiono mi że był ponadto jeszcze punkt tajny: kolegialne zarządzanie budzetem w obliczu wakatu na stanowisku skarbnika.
  A co do tematu “jak zaciągać kredyty i pożyczki” – prelekcji z pewnością mógłby udzielić jeden z radnych (wszak zdaje się że sam ma ich ze sześć)

  Odpowiedz
  • 23 kwietnia 2019 at 17:58
   Link

   No to po co skarbnik?

   Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2019 at 20:52
  Link

  Podnoszenie kwalifikacji jest bardzo ważne, kiedy jest zakończone egzaminami. Jeśli owo “podnoszenie” kończy się imprezką i spaniem po niej w hotelu bo nie można już jechać samochodem, to co to jest…..? Pytamy się tylko głośno, bez podtekstów, bo to są publiczne pieniądze, a nie prywatne wójta, czy pozostałych uczestników. Czy Pan Chodorski może na nie odpowiedzieć, sam w tym uczestniczył, ba był nawet organizatorem z racji urzędu, wiec czy może odpowiedzieć na to jako osoba odpowiedzialna za gminę … ?

  Odpowiedz
 • 24 kwietnia 2019 at 10:11
  Link

  “Jeśli owo “podnoszenie” kończy się imprezką i spaniem po niej w hotelu bo nie można już jechać samochodem, to co to jest…..?”
  To, nosi znamiona “dopieszczania” tj. kupowania przychylności radnych, oczywiście należycie ufutrowanego w postać pożytecznego szkolenia.
  Tuszę, że legendarne Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Jabłonna (którego, nota bene, pozorna nieobecność w życiu publicznym nie jest li niczym innym jak tylko – co zresztą usłyszałem u źródła – “wyższą formą obecności”) skieruje do naszego magistratu petycję w formie listu otwartego z żądaniem zaprzestania owych wątpliwych moralnie praktyk.

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2019 at 15:12
  Link

  Czy o takiej ośmiornicy, która osacza wszystkich i wszystko pisała fundacyjna przyboczna fryzjera i kelnera?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *