Przewodniczący Rady Gminy o fryzjerkach i kosmetyczkach. „Wskoczą na bardzo wysokie obroty”

Są takie (rodzaje przedsiębiorstw – red.), które dzisiaj nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, ale które w momencie, kiedy będzie im to zezwolone, natychmiast wskoczą na bardzo wysokie obroty. To są np. kosmetyczki i zakłady fryzjerskie – ocenia przewodniczący Rady Gminy Wojciech Nowosiński. Jego zdaniem kosmetyczki i fryzjerki odczują kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem w mniejszym stopniu niż firmy budowlane.

Podczas kwietniowej sesji Rady Gminy Jabłonna, radni przegłosowali uchwałę dotyczącą zwolnienia lokalnych przedsiębiorców z podatków od budynków. W trakcie dyskusji zwrócono jednak uwagę, że z zapisów konkretnie tej uchwały nie będą mogły skorzystać np. fryzjerki, których zakłady znajdują się w nienależących do nich lokalach, a obecnie wspomniane fryzjerki nie mogą wykonywać swojej pracy ze względu na zakaz wprowadzony przez rząd.  W trakcie dyskusji zwrócono jednak uwagę, że fryzjerki i kosmetyczki szybko poradzą sobie ze skutkami kryzysu.

– Mamy różne rodzaje przedsiębiorstw w naszej gminie. Są takie, które dzisiaj nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, ale które w momencie, kiedy będzie im to zezwolone, natychmiast wskoczą na bardzo wysokie obroty. To są np. kosmetyczki i zakłady fryzjerskie, bo wszyscy tego oczekujemy. Ale są też takie przedsiębiorstwa, które mogą dzisiaj pracować, a które mają stały spadek obrotów. One funkcjonują, ale kryzys będą miały dopiero we wrześniu, październiku, może w sierpniu. Weźmy pod uwagę firmy budowlane, które dzisiaj mają coraz mniejszą ilość ofert do składania i które naprawdę radykalnie zmniejszają swoje obroty. One kryzys będą przechodziły dopiero pod koniec roku – mówił podczas sesji Wojciech Nowosiński.

Wojciech Nowosiński na co dzień jest współwłaścicielem firmy świadczącej usługi budowlane.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Eldorado dla deweloperów? Przewodniczący RG chce iść śladami Legionowa
Urząd Gminy pomoże

Kilka dni później Urząd Gminy podjął decyzję o pomocy dla przedsiębiorców, w tym wspomnianych fryzjerek i kosmetyczek, które wynajmują lub dzierżawią nieruchomości. Gmina zapowiada umorzenie podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dla właściciela, pod warunkiem obniżenia czynszu dla przedsiębiorcy co najmniej o kwotę umorzenia. Umorzenie może dotyczyć wyłącznie zaległości. Wymagane są indywidualny wniosek oraz dokumenty potwierdzające obniżenie czynszu, tj. aneks do umowy dzierżawy.