Pomysł na zmianę centrum Jabłonny? Likwidacja Kauflandu i Obi, a później budowa bloków

Wójt Jarosław Chodorski i przewodniczący rady Wojciech Nowosiński zastanawiają się, jak w przyszłości będzie wyglądać centrum Jabłonny. W tym celu Urząd Gminy zorganizował konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego wspomnianego centrum. Zwycięska praca zakłada m.in. likwidację marketów Kaufland i Obi oraz należących do nich parkingów. Z uznaniem gminnych samorządowców spotkała się propozycja budowy kilkudziesięciu bloków.

Z końcem poprzedniego miesiąca rozstrzygnięto konkurs urbanistyczny dla studentów na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego centrum Jabłonny. Jury, w którego składzie zasiadali m.in. sekretarz gminy Agnieszka Sobczak, przewodniczący Rady Wojciech Nowosiński i radny Adam Piątkowski, wybrało 3 najlepsze prace i wyróżniło kolejne 2. Dla najlepszych Urząd Gminy przygotował nagrody pieniężne w łącznej kwocie 10.000 zł.

- Zadaniem konkursu było przedstawienie pomysłu na stworzenie centralnej przestrzeni gminy - przyjaznej i atrakcyjnej dla mieszkańców. Przestrzeni, w której mieszkańcy chcieliby spędzać wolny czas i która mogłaby stać się miejscem spotkań oraz organizacji ważniejszych wydarzeń gminnych. Niemniej prace te nie definiują ostatecznego kierunku przekształceń, a raczej mają stanowić inspirację do dalszej dyskusji z mieszkańcami Jabłonny o tym jak powinno wyglądać centrum miejscowości i jaką powinno pełnić funkcję - informuje gm. Jabłonna.

Jak zwycięską pracę opisuje Urząd Gminy?

- Praca ta w sposób najpełniejszy odpowiedziała założeniom konkursu: tworzy atrakcyjną oprawę ul. Zegrzyńskiej, wyposażając ją w przestrzenie publiczne (place) w miejscach węzłowych. Ponadto wzmacnia i uczytelnia oś kompozycyjną skierowaną na zabytkowy kościół przy ul. Modlińskiej, jednocześnie naprawiając błędy architektoniczne z przeszłości i odsłaniając widokowo zabytek. Autorzy pracy operują prawidłowo skalą zabudowy, która jednocześnie nadaje charakter miejski rejonowi opracowania, a jednocześnie nie przytacza istniejącej historycznej zabudowy. Praca posiada również walor włączenia w obszar Centrum Jabłonny terenów położonych na zachód od ulic Zegrzyńskiej i Królewskiej. Pozwala na otworzenie publicznej dyskusji o szczegółowych rozwiązaniach funkcjonalno-przestrzennych, a jednocześnie daje możliwość wymiany niektórych swoich elementów (kwartałów zabudowy) i zaszczepienie wartościowych elementów innych prac nagrodzonych w konkursie. Zaletą pracy jest również fakt, że elementy założenia urbanistycznego można wprowadzić w życie w bliskiej perspektywie czasowej, dzieląc założenie na etapy realizacyjne. Wreszcie, należy podkreślić wysoki walor warsztatowy pracy i atrakcyjne przedstawienie założeń projektowych - informuje Urząd Gminy.

Urzędnicy nie wspominają jednak o dość istotnej kwestii. Koncepcja zakłada przede wszystkim budowę kilkudziesięciu bloków, których większość miałaby znajdować się w miejscu marketów Obi i Kaufland oraz na przylegających parkingach.

Większość samorządów, zlecając wykonanie koncepcji, robi to z myślą o wdrożeniu ich w życie. Czy tak będzie w przypadku naszej gminy? Jest to wątpliwe, ponieważ właścicielem wyżej wymienionych terenów nie jest gmina. Jabłonowskiego urzędu również nie stać na wykupienie marketów i terenów, na których znajdują się.

Ciekawostką jest, że koncepcja zakładałaby również likwidację obecnych pawilonów handlowych przy ul. Zegrzyńskiej.

fot. własne / Urząd Gminy

18 komentarzy do “Pomysł na zmianę centrum Jabłonny? Likwidacja Kauflandu i Obi, a później budowa bloków

  • 21 października 2019 at 19:10
    Link

    Chłopy stracili kontakt rzeczywistością? Idąc tym tropem proponuję zlikwidowač gminę i przyłączyć ją do Legionowa. Byłyby przynajmniej ścieżki rowerowe, które wójt po raz kolejny zaniechał, wspólny bilet od ręki, kanaliza i wodociąg, szkoła podstawowa za obwodnicą nie tylko na wizualizacjach, ale w realu,
    czy dobra komunikacja z Warszawą, a nie z jej obrzeżami. Ludzie #PrzyłączmyGminęDoLegionowa

    Odpowiedz
    • 26 października 2019 at 20:29
      Link

      Jestem na tak 🙂

      Odpowiedz
  • 21 października 2019 at 20:08
    Link

    Przynajmniej ktoś się zastanawia. Rozumiem, że teraz Kurier przedstawi swój własny pomysł na centrum miejscowości – taki merytoryczny i dopracowany w szczegółach? Fajnie byłoby go pokrytykować… Ale zapomniałam… przecież nie macie żadnego pomysłu, poza czepianiem się tych, którzy próbują coś zmienić. Wójt przynajmniej wykonał wysiłek i nawiązał współpracę z uczelniami. A że pomysły rzucili studenci to bardzo dobrze: przynajmniej ktoś młody nam pokaże jak by to mogło wyglądać dla następnych pokoleń. Wolę to niż słuchać starych ramoli z Kuriera, którzy nie mają nic konstruktywnego do powiedzenia.

    Odpowiedz
    • 21 października 2019 at 21:58
      Link

      Bez krytykanctwa p. Katarzyno. Od pomysłów i ich wdrażania jest gmina, a nie gazety. Niestety pomysł jest słaby i komiczny. Poza tym nikt nie będzie zabierał urzędowi chleba i za niego przedstawiał projektów. Urząd dysponuje 140 mln. rocznym budżetem, zatrudnia ok. 90 pracowników opłacanych z naszych podatków, tak więc powyższy wpis pani należy uznać za arogancki. Szczerze, ja tu wysiłku wójta nie widzę, co najwyżej jego pracowników. Myślę, że należy skończyć z koncepcjami tylko brać się do roboty, a wygląda na to że przez kolejne lata będziemy żyć kolorowymi koncepcjami, które przy projektowaniu i tak będą zmienione. Niech wójt zajmie się faktycznymi zmianami, a ich brak. Bądźmy wiec poważni.

      Odpowiedz
    • 21 października 2019 at 22:21
      Link

      Oczywiście do następnych pokoleń przejdą ale, anomalie obecnych jabłonowskich rządów, witacze do innego wymiaru życia, oświetlenie LED w szczerym polu, spowalniacze na bezdrożach z sypiącego się destruktu, drogi budowane a po dwóch latach rozwalane itp. Warto się zapoznać z “Jabłonna jak z Barei. Absurd goni absurd” – https://tustolica.pl/jablonna-jak-z-barei-absurd-goni-absurd_79894?fbclid=IwAR22m994I7fjcgnnvVhgIc49uM0adbMO-4rcUTcooz0A310tuj23dtqtPX4

      Odpowiedz
    • 27 października 2019 at 18:13
      Link

      Kasiu, myślę że robisz Wójtowi łaskę pisząc o nim tak pochlebnie.
      Pozdro

      Odpowiedz
  • 21 października 2019 at 20:35
    Link

    znam np takiego Turka ktory miał wizje na kawaku papieru i rzad juz miła wycinac 170 hektarów lasu, niestety policja zwineła gosci na podstawie listu gończego utonał w dlugach…….

    Odpowiedz
  • 21 października 2019 at 21:25
    Link

    “Z uznaniem gminnych samorządowców spotkała się propozycja budowy kilkudziesięciu bloków” – o, z pewnością nie tylko gminnych!

    Odpowiedz
  • 21 października 2019 at 23:47
    Link

    Bob Budowniczy pokazuje swoje prawdziwe zamiary. Jemu nie zależy na gminie, on tylko myśli jak dorwać się do terenów i budowy bloków.

    Odpowiedz
  • 22 października 2019 at 06:49
    Link

    Jak byłby to konkurs SF to jeszcze do wybaczenia, a tak to kolejne marnotrawstwo pieniędzy. Jak wynika z tekstu Leroy Merlin pozostaje. Skoro potrafił wyręczyć gminę z budowy dróg to mógłby zasponsorować koszty konkursu, którego wynikiem jest likwidacja konkurencji i poszerzenie bazy klientów, ale chyba sami zauważyliby klimat SF.

    Odpowiedz
  • 22 października 2019 at 07:31
    Link

    Szanowni Państwo,
    Celem konkursu było otwarcie dyskusji z mieszkańcami Jabłonny – o tym jak winno docelowo wyglądać centrum miejscowości, a którego praktycznie dzisiaj nie posiadamy. Nasze doświadczenie z konsultacjami społecznymi pokazuje, że do każdej dyskusji trzeba przystąpić z jakimiś propozycjami, bo dyskusja “na sucho” nie ma szansy się rozwinąć. Stąd wpadliśmy na pomysł, żeby wejść we współpracę z uczelniami warszawskimi zajmującymi się planowaniem przestrzennym i połączyć zajęcia studenckie z projektowania urbanistycznego z tematami jabłonowskimi. Zajęcia te trwały przez cały semestr i składały się z wizyt studentów w naszej gminie, szczegółowej inwentaryzacji stanu istniejącego, samego projektowania i korekt projektów z prowadzącymi zajęcia. Na pierwszy ogień poszło Centrum Jabłonny – jako temat najciekawszy i stwarzający najwięcej możliwości, a dla Jabłonny najbardziej potrzebny w najbliższej przyszłości. Gmina za chwilę przekroczy 20.000 mieszkańców i znajdując się w sąsiedztwie 3 dużych ośrodków miejskich (Warszawy, Legionowa i Nowego Dworu Maz.) będzie zmierzała coraz bardziej w kierunku stania się miastem, co zresztą już się dzieje. Jedną z istotnych cech miasta jest posiadanie swojej strefy centralnej. Forma konkursu z nagrodami Wójta miała na celu tylko zachęcić studentów (którzy zazwyczaj wybierają z kilku tematów) do zajęcia się Jabłonną oraz wzmocnić efekt rywalizacji – przełożyło się to na jakość prac. Naszym zdaniem projekt się udał, bo w konkursie wzięły udział aż 3 uczelnie: Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania. W sumie wpłynęły 23 bardzo różnorodne prace, każda pokazująca inne podejście do tematu. Daje to podłoże do bardzo ciekawej dyskusji: liczymy na Państwa opinie zarówno za, jak i przeciw. Każda z nich jest wartościowa i każda pokaże nam mocne i słabe strony tych prac. Z opinii tych będziemy wyciągali wnioski do dalszych prac planistycznych. Dlatego z pełną premedytacją dopuściliśmy pełną swobodę dysponowania projektowego przestrzenią, ustalając że “świętościami” tego terenu są wyłącznie obiekty zabytkowe oraz zabudowa mieszkalna wielorodzinna – gdzie ingerencja w tę substancję miałaby niepożądane skutki społeczne. Niemniej pozwoliliśmy na swobodne przekształcenia obecnej substancji usługowej, wychodząc z założenia, że prace te pokażą przedsiębiorcom możliwości lepszego zagospodarowania nieruchomości, a ogólnie – stworzenia bardziej atrakcyjnych przestrzeni zapraszających nowych klientów tych usług. Uważamy, że obecny obraz centrum miejscowości nie do końca spełnia oczekiwania mieszkańców, gdzie poza godzinami handlu uderza smutne wrażenie dużych połaci pustych parkingów, o niezbyt miejskim charakterze. Dlatego stawiając na pokazanie wszystkich możliwych przekształceń, wyszliśmy z założenia, że w urbanistyce mniej chodzi o ograniczenia, a bardziej o pozytywne pokazywanie nowych możliwości. Niemniej zasadniczym celem konkursu było stworzenie nowych przestrzeni atrakcyjnych dla mieszkańców, gdzie ci mieszkańcy będą chcieli spędzać swój wolny czas i będą wreszcie mieli odpowiednio reprezentacyjne miejsce by zapraszać gości spoza obszaru naszej gminy.
    Z poważaniem,
    Paweł Seweryniak
    Kierownik Referatu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego

    Odpowiedz
    • 22 października 2019 at 10:48
      Link

      stworzenie nowych przestrzeni, …chi chi chi czy teatru działań wojennych ? pan kierownik to ma płacone za wizje czy za konkretną robote ?

      Odpowiedz
    • 23 października 2019 at 18:57
      Link

      Misiu, problem polega na tym że wygrała praca która jest absurdem do kwadratu.
      Wyburzenie i wykupienie tych marketów to kilkuletni budżet gminy, i nie jest to na sprzedaż.
      Konkurs sfinansowaliscie z pieniędzy podatników a pomysł zawarty w tej pracy jest nie do zrealizowania. Czyli zmarnowaliście kolejną nie swoją kasę i nic z tego konkursu nie macie. Żadnego sensownego rozwiązania, wy durnie. Równie dobrze mógłby wygrać pomysł na zamek miszki miki w centrum jabłonny.

      Odpowiedz
    • 29 października 2019 at 05:33
      Link

      “Tutaj będzie stał blok. Ale tu jest JEZIORO? Nie szkodzi, jezioro przesuniemy Tu” Jeszcze to pamiętamy i nie pozwalacie nam o tym zapomnieć. Czy mierzycie siły na zamiary? Gmina tonie w długach. Tylko w tym roku zwiekszyliscie deficyt o 42 mln zl, do 94 mln w 2021

      Odpowiedz
  • 22 października 2019 at 13:45
    Link

    “dyskusja “na sucho” nie ma szansy się rozwinąć……..wiemy ze jeden z człoknów lubi dość często sie naoliwić i stąd pewnie te wizje

    Odpowiedz
    • 22 października 2019 at 21:31
      Link

      Czyżby “Śliski Wojtek”?😜

      Odpowiedz
    • 22 października 2019 at 21:59
      Link

      Jak to Budowniczy lubi Patriotycznie, szczególnie w Piątek czy z Piątkiem. Ale nie z tym z Milanu.

      Odpowiedz
    • 24 października 2019 at 09:27
      Link

      Rzeczywiście, takiej dyskusji nie da się poprowadzić “na sucho.” Kwestią jest czy przy alpadze, czy wódce.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *