Pomniki z odznaką

Powiat Legionowski wspólnie z gminą Jabłonna przeprowadza modernizację oznakowania pomników przyrody na terenie zespołu pałacowo-parkowego Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie.

Ustawa o ochronie przyrody nakłada na samorządy obowiązek oznakowania drzew będących pomnikami przyrody. Prace, w wyniku których najstarsze, objęte ochroną drzewa zostaną zinwentaryzowane i oznakowane, rozpoczęły się w sierpniu. Do tej pory tabliczki z orłem i nazwą "pomnik przyrody" otrzymała blisko połowa przeznaczonych do oznaczenia drzew pomnikowych, rosnących w północnej części parku. Pozostałe zostaną oznakowane do końca roku.

Oprócz nowych tabliczek dodano również nazwy gatunkowe drzew. Na terenie parku w Jabłonnie znajduje się 58 pomników przyrody w dziewięciu gatunkach drzew – dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły, grab pospolity, glediczja trójcierniowa, modrzew europejski, topola biała oraz klon zwyczajny.

Źródło: Powiat Legionowski

One thought on “Pomniki z odznaką

  • 18 września 2019 at 12:40
    Link

    I co z tego, że drzewa oznaczają. Niech zobaczą jak na pobocznych alejach stoją stare nieczynne zdemolowane latarnie z wystającymi z ziemi drutami pozostawione tam jeszcze pewnie z lat 70-tych. Także brak jest uregulowanych ścieżek. To co teraz tam jest przypomina raczej leśne dróżki, aż żal i wstyd patrzeć. Brak jest także ławek baa …może i są ale te także pamiętają czasy Gierka. Otoczenie Pałacu krótko rzecz ujmując jest totalnie zaniedbane i niedoinwestowane.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *