Podatki pójdą w górę. Można je pokryć z 500+

Radni postanowili sięgnąć do kieszeni mieszkańców i podczas ostatniej sesji podjęli uchwałę o podwyżce stawek podatku od nieruchomości. - Jeżeli chodzi o mieszkańców, korzystają z różnych dodatków. Chociażby z 500+ i innych kart seniora - tłumaczył decyzję o podwyżce wysokości podatków wiceprzewodniczący rady Radomir Czauderna.

Podczas listopadowej sesji Rady Gminy zdecydowano po podwyższeniu wysokości podatków lokalnych na 2020 rok. Podatek od nieruchomości zwiększy się o 5 groszy z 0,70 zł do 0,75 zł za metr kwadratowy dla budynków mieszkalnych i o 7 groszy z 0,33 zł do 0,40 zł za metr kwadratowy dla gruntów pozostałych (w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statusowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego).

"Za" podwyżką zagłosowało 10 radnych: Radomir Czauderna, Hanna Grzelak, Aneta Mrozek, Wojciech Nowosiński, Adam Piątkowski, Tomasz Rybałko, Artur Szymkowski, Mirosław Urbański, Witold Urbański i Tomasz Wodzyński. "Przeciwko" było 5 radnych: Joanna Doktor, Dorota Kobus, Katarzyna Lulis-Rzeszut, Bogumiła Majewska i Witold Modzelewski.

Masz 500+, więc możesz płacić

Pewien niesmak wywołała wypowiedź wiceprzewodniczącego rady Radomira Czauderna, który podczas dyskusji dot. podwyżki podatków, zauważył, że: "jeżeli chodzi o mieszkańców, korzystają z różnych dodatków. Chociażby z 500+ i innych kart seniora". Spotkało się to z reakcją wiceprzewodniczącej rady Joanny Doktor.

- Przepraszam bardzo, ale 500+ nie wszyscy otrzymują. Jest ogromna rzesza emerytów, którzy niekoniecznie mają średnią krajowa w swoim uposażeniu, ale mają najniższe emerytury - zauważyła Joanna Doktor.

Skarbnik: urząd nie wnioskował

Okazuje się, że inicjatorami podniesienia podatków byli radni, a nie Urząd Gminy. Projekt uchwały złożony przez urzędników, poza zniesieniem preferencji w zakresie działalności gospodarczej związanej z polami golfowymi, nie zawierał zwiększenia podatków. Skarbnik Marta Wojtachnio przyznała, że zwiększone środki będą wspomagać budżet gm. Jabłonna i działalność bieżące, ale urząd wnioskował o zachowanie stawek na dotychczasowym poziomie.

- Ta symulacja, która była przedstawiona przez panią skarbnik na Komisji Rozwoju, wydaje się, że była symulacją przemyślaną. Pani skarbnik nie była zaskoczona i nie robiła tego przy nas na komisji, tylko miała to przeanalizowane i my wtedy świadomie wnioskowaliśmy odnośnie podniesienia podatku - stwierdził Witold Urbański, przewodniczący Komisji Rozwoju.

Na co pójdą pieniądze?

Podczas dyskusji radni w większości tłumaczyli, że dodatkowe środki z podatków można będzie przeznaczyć na inwestycje na terenie gm. Jabłonna. Radna Aneta Mrozek zauważyła również, że w trakcie jednej z komisji rozmawiano, że te pieniądze byłyby doskonałym startem na rozpoczęcie działalności gminnej spółki. Zgodnie z wyliczeniami skarbnika, dzięki podwyżce podatków dochody gminy zwiększą się w 2020 roku o ok. 439 tys. zł. Z kolei kapitał zakładowy spółki wyniesie 500 tys. zł.

- Nie uważam decyzji moich koleżanek i kolegów radnych odnośnie podniesienia podatków za słuszną. Nie wszystkich na to stać. Za chwilę zdrożeją śmieci, artykuły żywieniowe, wszystko… Jako Rada Gminy znajdźmy oszczędności w budżecie. Za chwilę będziecie państwo opiniowali budżet na następny rok i znajdźcie tam te 439 tys. zł. Znalezienie takiej kwoty w 100 mln zł budżetu nie wymaga większego wysiłku. Nie podnośmy tych podatków - zwrócił się do Rady Gminy radny Witold Modzelewski.

6 komentarzy do “Podatki pójdą w górę. Można je pokryć z 500+

 • 3 grudnia 2019 at 23:09
  Link

  Panie Urbański co pan robi, co było przemyślane? Podniesienie kolejny raz podatków? Czy chociaż wie pan na co pójdą? Zostały uwzględnione pana wnioski? Dlaczego pan popiera ten układ?

  Odpowiedz
 • 4 grudnia 2019 at 08:47
  Link

  Nie zamelduję się w takim razie w Jabłonnie. Mama nadzieję, że inni pójdą w moje ślady. Tyle, cwaniaczki, zyskaliście.

  Odpowiedz
 • 4 grudnia 2019 at 17:56
  Link

  i ten radny z innymi podobnymi ma zawiązywać spółki. a to dobre a to dobre……

  Odpowiedz
 • 4 grudnia 2019 at 18:02
  Link

  Pan wiceprzewodniczący chlapnął intelektem, ale cóż… takie są skutki jak się wyjdzie poza “wnioskuję o zamknięcie dyskusji.”

  Odpowiedz
  • 9 grudnia 2019 at 18:27
   Link

   I z Radomia jest bliżej do Afryki, gdzie latają Polacy. Tyle słów ewangelii “mądrych” ludzi ! Czuwaj !

   Odpowiedz
 • 4 grudnia 2019 at 19:03
  Link

  I czego my mieszkańcy spodziewaliśmy się od takich radnych. Natomiast skoro radny Czauderna liczy pieniądze mieszkańców to może jedną z diet ( pobiera dietę za sołtysowanie i dietę radnego) przeznaczy na szczytny cel. I myślę, że będzie tak wspaniałomyślny, że będzie to dieta radnego.
  Natomiast pozostałych 9 radnych, którzy zagłosowali za podniesieniem podatków, niech swoje diety przeznaczy na rozwój gminy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *