Nie będzie spowalniaczy na Akademijnej

- Kiedy ktoś zająłby się rajdami na nowo wylanej Akademijnej w Jabłonnie? Mało bezpiecznie się zrobiło. Może jakieś progi zwalniające? - pisze do nas p. Paweł z Jabłonny. Także kolejni czytelnicy zwracają nam uwagę, że na niedawno powstałej drodze często można spotkać piratów drogowych i proszą o instalację spowalniaczy. - Obecnie nie planujemy budowy progów zwalniających na ul. Akademijnej - odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Gminy.

Kilka tygodni temu do użytku oddano nowy odcinek ul. Akademijnej w Jabłonnie, który prowadzi z Osiedla Przylesie do Leroy Merlin. Okoliczni mieszkańcy zwracają uwagę, że jeżdżący tamtędy kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość i stwarzają duże zagrożenie dla rowerzystów oraz bawiących się w okolicy dzieci.

- Jeszcze niedawno była tu droga, która prowadziła tylko do Centrum KEZO. Ruch był niewielki, bo i droga była w kiepskim stanie, więc dzieci często bawiły się na niej czy przez nią przechodziły. Teraz ruch jest dużo większy, a najmłodszych nadal można tam spotkać, tylko że teraz na rowerach, rolkach czy przechodzących na drugą stronę ulicy. Samochody jeżdżą tu naprawdę bardzo szybko i w końcu dojdzie do nieszczęścia. Powinna się tym zainteresować policja i urząd - mówi jedna z matek.

Z jaką prędkością można jeździć po ul. Akademijnej?

- Jeśli na danym odcinku drogi nie ma znaków regulujących prędkość, to prędkość obowiązująca na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h. To samo tyczy się ulicy Akademijnej w Jabłonnie. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Legionowie w toku codziennej służby obejmują swoim nadzorem tę ulicę i reagują na popełniane tam wykroczenia w ruchu drogowym - informuje kom. Emilia Kuligowska z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Mieszkańcy apelują do Urzędu Gminy o montaż spowalniaczy, które mogłyby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na tej drodze.

- Obecnie nie planujemy budowy progów zwalniających na ul. Akademijnej - odpowiada Michał Smoliński, rzecznik prasowy Urzędu Gminy.

Takie stanowisko urzędu dziwi część mieszkańców, ponieważ w ostatnim czasie urzędnicy zdecydowali się na montaż 4 progów zwalniających na ul. Kolejowej w Dąbrowie Chotomowskiej. Inwestycja wywołała spore kontrowersje, ponieważ spowalniacze zamontowano na... zniszczonej drodze, gdzie samochody i tak jeżdżą po 20-30 km/h. Mieszkańcy gm. Jabłonna wskazywali wówczas, że progi powinny zostać zainstalowane na innych, mniej dziurawych drogach. Więcej TUTAJ.

One thought on “Nie będzie spowalniaczy na Akademijnej

 • 8 sierpnia 2019 at 15:07
  Link

  chyba żart, od pół roku koresponduję z UG w sprawie spowalniaczy. Niestety ale oni po prostu nie chcą nam pomóc. co prawda dostałem info, że policja będzie patrolowała Akademijną, nie mniej nie widziałem patrolu.
  A wyścigi trwają. oby się nic nie wydarzyło złego,.
  Btw. taką odpowiedź dostałem w sprawie progów
  Dzień dobry,

  w odpowiedzi na wiadomości mailowe otrzymane od Pana w dniu 03.06.2019 r. oraz 14.06.2019 r. w sprawie organizacji ruchu na ul. Akademijnej, tj. montażu progów zwalniających oraz wyznaczenia przejścia dla pieszych na wysokości bloku Akademijna 8 i ronda, pragnę poinformować o następujących kwestiach:

  1. ul. Akademijna na odcinku od obwodnicy S3 do skrzyżowania z drogą krajową DK 61 jest drogą klasy zbiorczej oznaczoną w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego jako droga gminna KDZ (Uchwała Nr LIV/576/2010 z dnia 03-11-2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonna części północnej wsi Jabłonna, Uchwała Nr XXII/216/2016 z dnia 25-05-2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonna północnej części wsi Jabłonna w rejonie ronda S3 oraz Uchwała Nr XXIII/231/2016 z dnia 29-06-2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonna w rejonie skrzyżowania ulic Zegrzyńskiej i Akademijnej we wsi Jabłonna), co oznacza, że nie stanowi drogi dojazdowej, lokalnej, ani tym bardziej drogi osiedlowej, a jej szerokość w liniach rozgraniczających wynosi min. 20 m. Droga klasy Z stanowi połączenie między drogami wyższych klas oraz pełni funkcję zbierającą i rozprowadzającą z dróg niższych klas. Progi zwalniające są natomiast urządzeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunkują je zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. nr 220 z dnia 23 grudnia 2003 r. poz. 2181 ze zm.). Zgodnie z zapisami załącznika nr 4 pkt 8 rozporządzenia „można je stosować wyłącznie w tych miejscach i na tych odcinkach dróg, na których konieczne jest skuteczne ograniczenie prędkości ruchu pojazdów, jeżeli inne metody nie mogą być stosowane lub ich skuteczność jest niewystarczająca” oraz „można je stosować w obszarze zabudowanym na drogach następujących klas technicznych: lokalna (L), dojazdowa (D) i wyjątkowo zbiorcza (Z)”, a „niedopuszczalne jest stosowanie progów na ulicach i drogach, w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem progów wyspowych”. W związku z powyższym nie przewidujemy montażu progów zwalniających na ul. Akademijnej.

  szkoda bo wcześniej pisali, o tym że dostawy do LM mają iść od DK 61, tymczasem walą tiry pod oknem. no cóż Obwodnica to napis na dropsach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *