Most Jabłonna – Łomianki. Gmina nie złożyła wniosku

Klapą zakończył się pomysł budowy mostu łączącego Jabłonnę z Łomiankami, w który mocno zaangażował się wójt Chodorski. Najpierw jabłonowski włodarz zorganizował konferencję poświęconą programowi „Mosty dla Regionów”, później jeździł na spotkania do Sejmu i wrzucał fotorelacje na Facebooka, aż w końcu… nie złożył wniosku o dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy przeprawy.  

– Miesiąc temu gościliśmy w Jabłonnie włodarzy z gmin i powiatów objętych rządowym programem „Mosty dla Regionów”. Jeden z planowanych mostów miałby połączyć naszą gminę z Łomiankami. To spotkanie zaczyna przynosić efekty. Dziś, na zaproszenie przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, posła Marcina Duszka byłem w tej sprawie w Sejmie – informował pod koniec października 2018 r., a tuż przed II turą wyborów samorządowych wójt Jarosław Chodorski.

Konferencja w Pałacu

Wcześniej – 20 września 2018 r. – wójt Chodorski zorganizował w jabłonowskim Pałacu konwent samorządowców, na którym dyskutowano na temat projektu „Mosty dla Regionów”, w tym również na temat mostu łączącego Jabłonnę z Łomiankami. Na kilkugodzinny wynajem sali oraz catering gmina wydała ponad 6 tys. zł. Przybyli goście chwalili bardzo smaczny poczęstunek.

Urząd nie złożył wniosku

W międzyczasie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie dokumentacji niezbędnych do budowy mostów wraz z drogami dojazdowymi. Wnioski można było składać od 16 sierpnia 2018 roku do 29 marca 2019 roku. W połowie kwietnia br. MIiR ogłosiło listę rankingową i okazało się, że gm. Jabłonna zrezygnowała z udziału w naborze i nie złożyła wniosku.

Pojawiły się „nowe zagadnienia”. Jakie?

Dlaczego Urząd Gminy zrezygnował z budowy mostu? – Na chwilę obecną Uchwałą nr 22/18 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 19 grudnia 2018 r. został przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego zmieniający przebieg Trasy Mostowej wnosząc nowe zagadnienia do przedmiotowej tematyki – informuje sekretarz gminy Agnieszka Sobczak.

Poprosiliśmy o szczegóły dotyczące „nowych zagadnień”, jednakże sekretarz nie była w stanie ich przedstawić.

Cena i termin: to nie jest informacja publiczna

Sekretarz poinformowała również, że informacją publiczną nie są informacje, o które występujemy: planowany termin realizacji inwestycji i przybliżony koszt inwestycji. „Czy gm. Jabłonna stać na współfinansowanie budowy mostu?” – na to pytanie również nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Należy zauważyć, że z planów województwa zniknęła Trasa Mostowa, która miała być obwodnicą Legionowa, ale most łączący Jabłonnę i Łomianki nie został wykreślony.

fot. Jarosław Chodorski – Facebook

Komentarze

 • 14 listopada 2019 at 20:34
  Link

  To jest informacja publiczna! A sekretarz Sobczak jest po prostu zwykłym nieukiem i dyletantką niestety.

  Odpowiedz
 • 14 listopada 2019 at 21:38
  Link

  Wójt buja w obłokach, dlatego ciągle nie na projektów na wykluczone tereny południowego Chotomowa. Zamiast zajmować się nieswoimi obowiązkami – typu most na Wiśle, powinien zainteresować się jakie są jego obowiązki i w końcu je realizować. Mniej bujać a skupić się na czynach, których brak.

  Odpowiedz
 • 14 listopada 2019 at 23:20
  Link

  pamietajcie nasz dzban nie jest z gliny…….tylko z g…i tczciny 😉

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 at 10:09
  Link

  30 tyś zostało wydane przez Wójta z naszych pieniędzy na konferencję w Pałacu ws. Mostów, a wniosku nie złożył. I gdzie tu czyny wójcie? A pieniądze nasze przepuszczone?

  Odpowiedz
  • 8 grudnia 2020 at 11:15
   Link

   Cel realny osiągnięty – „poczęstunek był smaczny.”

   Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 at 18:47
  Link

  Mam nadzieję, że to ostatnia kadencja Pana Chodorskiego, , ale nie będę płakał po nim. Brak nadzoru nad inwestycjami i mnożone stanowiska gminna (kosztem mieszkańców) pokazuje że czas to wreszcie zmienić.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2019 at 19:18
  Link

  Pan Chodorki chce budować mosty, a swoimi drogami nie potrafi się zająć. No chyba że chodzi o kolejny lans, merytorycznie nieuzasadniony w kompetencjach wójta.

  Odpowiedz
 • 4 grudnia 2020 at 20:07
  Link

  Most jest konieczny
  Kazdy na tym skorzysta

  Odpowiedz
  • 8 grudnia 2020 at 11:21
   Link

   Most nic nam, mieszkańcom Jabłonny, nie da. Jego funkcja jest ponadlokalna i niech w to się angażują inni – powyżej powiatu. Nie pogniewam się jak most powstanie, ale nie z naszych lokalnych środków. Jeśli będą wydawane środki na ten cel, a nie na zapuszczone drogi gminne to wówczas się pogniewam i dam w ryj…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *