Mobilne płuca na terenie powiatu. Polski Alarm Smogowy pokaże, czym oddychamy

Startuje kolejna odsłona kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”. Na terenie Mazowsza, w tym także w powiecie legionowskim, pojawią się instalacje przedstawiające model ludzkich płuc. Dzięki nim okoliczni mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jakim powietrzem oddychają w czasie sezonu grzewczego.

– Widzimy, że ta kampania przynosi efekty. Mieszkańcy obserwując jak każdego dnia płuca czernieją, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Staramy się kierować tę kampanię do miejsc, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jak złym powietrzem oddychają – mówi koordynatorka projektu Magdalena Kozłowska.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor.

Kiedy i gdzie?

Terminarz dla Mazowsza przedstawia się następująco:

  • 30.12 – 13.01 – Nowy Dwór Maz. (Nowodworski Alarm Smogowy)
  • 14.01 – 28.01 – Milanówek (Milanowski Alarm Smogowy)
  • 29.01 – 12.02 – Łomianki (Łomiankowski Alarm Smogowy)
  • 13.02 – 28.02 – Legionowo (Legionowski Alarm Smogowy)
  • 04.02 – 17.02 – Warszawa – Wawer (Smog Wawerski)

Lokalizacja dla legionowskiej instalacji (13.02 -28.02) nie jest jeszcze ustalona, najprawdopodobniej zostanie wybrane miejsce na terenie gminy Jabłonna lub Wieliszew, ponieważ są to najbardziej zanieczyszczone obszary naszego powiatu.

Źródło: YouTube/Polski Alarm Smogowy

Likwidacja „kopciuchów”

To szczególny sezon grzewczy – już w styczniu 2022 roku w województwach śląskim i podkarpackim wejdzie w życie zakaz użytkowania najstarszych, najbardziej emisyjnych kotłów. Mieszkańcy mieli kilka lat na dostosowanie się do tych przepisów. Na likwidację starych urządzeń mogli otrzymać dotację w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz programów gminnych. Za rok do tych dwóch województw dołączą kolejne: małopolskie, mazowieckie i łódzkie, gdzie także pojawi się zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli najgorszych kotłów, o najwyższej emisji zanieczyszczeń.

Niestety, wymiana tych urządzeń grzewczych idzie zbyt wolno. W wielu gminach działa program „Czyste Powietrze”, ale tempo wymiany kotłów powinno przyspieszyć. Konieczna jest większa mobilizacja mieszkańców, ale przede wszystkim władz lokalnych we wspieraniu tych wymian, właśnie poprzez aktywne zachęcanie do korzystania z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Źródło: Polski Alarm Smogowy