Mieszkańcy pamiętali o 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Dziś w całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego. „Jabłonna Dla Mieszkańców” nie zapomniała o bitwie, która uratowała Europę przed nadciągającą falą bolszewizmu. Zapaliliśmy biało-czerwone znicze przed tablicą upamiętniającą stacjonowanie gen. Władysława Sikorskiego i jego sztabu w Jabłonnie w latach 1920-1921.

Bitwa Warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Przez wzgląd na historię powinna trwać w naszej pamięci, bo pamięć to naród. Należy zatem życzyć, aby męstwo żołnierzy poległych w 1920 roku zrodziło męstwo mające na uwadze suwerenność w wymiarze politycznym, kulturowym, moralnym, duchowym i gospodarczym.

– Źródłem zwycięstwa był plan marszałka Józefa Piłsudskiego, który pociągnął za sobą cały naród. Polacy w dramatycznej chwili odstąpili od sporów i podziałów, by wspólnie ocalić Ojczyznę. Mamy prawo do dumy z siły polskiego oręża, ofiarności i męstwa – mówi Daniel Szablewski, red. naczelny „Jabłonna Dla Mieszkańców”.

Niestety Urząd Gminy – podobnie jak przed rokiem – znowu „zapomniał” o upamiętnieniu kolejnej rocznicy Cudu nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego i na słupach na terenie gm. Jabłonna – w dniu święta narodowego – nie powiewały biało-czerwone flagi. Jest to smutne z racji, że walka o tożsamość narodową była dla Polaków walką o przetrwanie, a zapominanie o własnej historii jest odcinaniem kolejnych pokoleń od polskiej tradycji.

Jabłonna Dla Mieszkańców