Jakub Rochnowski w kadrze narodowej

W miniony weekend w Trzciance odbyły się Motorowodne Mistrzostwa Europy klasy GT-30. Na jeziorze Sarcze walczyła cała światowa czołówka. Mieszkaniec Chotomowa, aktualny mistrz Polski, 16-letni Jakub Rochnowski wywalczył awans do kadry narodowej, klasyfikując się ostatecznie na 6. pozycji.

Warunki pogodowe były trudne. Silny wiatr i spowodowane nim fale. Dodatkowo pierwszy sobotni bieg rozpoczął się groźnym wypadkiem z udziałem 3 łodzi (w tym Jakuba Rochnowskiego). W zderzeniu, którego nie sposób było uniknąć, ucierpiał zawodnik z Estonii, który dochodzi do siebie w szpitalu w Trzciance. Druga łódź biorąca udział w wypadku nie nadawała się do dalszej rywalizacji. Po bardzo szybkim działaniu, dzięki wspaniałej pomocy polskiej ekipy, bolid zawodnika zespołu wyścigowego Team87 Jabłonna został doprowadzony do stanu umożliwiającego udział w restarcie 1. biegu, po którym uplasował się on na 6. pozycji. W drugim biegu utrzymał ten rezultat.

Po wieczornym remoncie łodzi, niedziela rozpoczęła się dla Jakuba Rochnowskiego świetnie. W 3. biegu na siódmym okrążeniu ścigał mistrzynię świata Laurę Lakovicę, plasując się na 2. miejscu. Niestety silny podmuch wiatru ustawił łódkę w pion, Jakubowi Rochnowskiemu udało się nad nią zapanować ale kosztem straty prędkości. Ten bieg zakończył na 4. pozycji. Finałowy bieg miał szansę ukończyć na 3. miejscu. Przerwano go jednak tuż przed końcem ze względu na wywrotkę jednego z zawodników i został sklasyfikowany na czwartym. W generalnej punktacji osiągnął ostatecznie 6. wynik.

Już pod koniec września czekają tego młodego zawodnika kolejne eliminacje Mistrzostw Polski, które odbędą się w Rogoźnie. Ambitna walka i determinacja szesnastolatka dają nadzieję na kolejny sezon, w którym już jako reprezentant polskiej kadry narodowej będzie walczył o motorowodne medale Mistrzostw Świata i Europy.